Dečak kojem je medved otkinuo desnu ruku - naučio da piše levom 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

List Pravda prenosi da će se vojni sporazum Japana, Nemačke i Italije zaključiti istovremeno sa dolaskom engleske i francuske mirovne misije u Moskvu.

Iz lista Pravda za 5. avgust 1939. saznajemo da će se vojni sporazum Japana, Nemačke i Italije zaključiti istovremeno sa dolaskom engleske i francuske mirovne misije u Moskvu.

Dečak kojem je medved otkinuo desnu ruku - naučio da piše levom 2Japanski predstavnici u Engleskoj nisu pokazali neko izrazito čuđenje, ali se smatralo da bi posledica toga moglo biti ukidanje trgovinskog ugovora između Velike Britanije i Japana.

Vreme izveštava o velikoj mobilizaciji vojske Rumunije. Pozvano je 350.000 vojnika da se pridruže svojim pukovima radi učestvovanja u velikim vojnim manevrima koji se inače održavaju u jesen, ali su organizovani ranije te godine.

Broj vojnika u manevrima je bio projektovan na oko pola miliona. Održani su u tri pravca, prema granicama na zapadu i jugu i prema Verasabiji.

Celokupno izdanje novina može da se čita na linku Narodne biblioteke.

 

Kako saznajemo iz „Jednog časa razonode“ dečak kojem je medved otkinuo desnu ruku, naučio je da piše levom.

Stevan Kolarić, desetogodišnjak, kojem je medved iz Zagrebačkog zoo vrta otkinuo desnu ruku, uz trud svog učitelja naučio je da piše levom.

Dečak kojem je medved otkinuo desnu ruku - naučio da piše levom 3Takođe se pokazalo kako dečak bolje piše levom nego što je ikada desnom.

Oko četrdeset učenica bedfordske moderne škole provelo je letnji raspust radeći na okolnim farmama za nadnicu.

Glavni razlog je nedostatak radne snage tokom žetve zbog čega su se đaci rado prihvatili zadatka.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari