Država prodaje proizvodnju mitraljeza M84 Emiratima? 1Foto: zastava-arms.rs

U Zastavi oružju upravo se priprema ponuda te fabrike državnoj kompaniji Jugoimport SDPR za transfer tehnologije za proizvodnju pešadijskog mitraljeza M 84 (7,62X54mm) u Ujedinjene Arapske Emirate (UAE), saznaje Danas.

Taj Zastavin mitraljez koji je, prema oceni stručne javnosti (uz onaj ruski), najbolje oružje te vrste na svetu je strateški proizvod i jedan od poslednjih velikih razvojnih projekata fabrike iz Kragujevca. Mitraljez M 84 prodaje se na Bliskom istoku, u Africi i ostalim tržištima širom sveta.

Naš list je ovim povodom kontaktirao generalnog direktora Zastave oružja Mladena Petkovića, koji nam je u kraćem telefonskom razgovoru rekao da „jeste u pripremi jedan takav dokument“, ali da nije siguran da je ta zemlja (UAE) u pitanju, te da je sve to još uvek „na dugom štapu“.

„Koja to fabrika na svetu prodaje licence za svoje strateške proizvode, a time i tržišta za njihovu prodaju. Nema nikakve dileme da će UAE čim osvoji proizvodnju Zastavinog puškomitraljeza, da počne da preuzima svetska tržišta kragujevačkoj fabrici. Neshvatljivo je da se taj, po Zastavu i državu štetan poslovni aranžman, realizuje posredstvom državne firme Jugoimport SDPR i uz saglasnost Ministarstva odbrane i Vlade Srbije, ističu u razgovoru za naš list pojedini Zastavini stručnjaci koji su tražili anonimnost.

Predsednik Sindikata u Zastavi oružju Dragan Ilić kaže da nije čuo za „tu ponudu“, ali da će o tome da razgovara sa nadležnima u fabrici. I on smatra da će, ukoliko bude realizovan, transfer tehnologije za mitraljez M 84 u UAE ili bilo koju drugu državu na svetu da nanese veliku štetu fabrici.

– To je jedan od najznačajnijih proizvoda naše fabrike, koji se i dalje dobro prodaje u velikom broju zemalja. Transferom tehnologije, mi ćemo, najverovatnije, toj zemlji , svejedno je da li su Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija, ili bilo koja druga, da predamo i tržišta za jedan, ponoviću, od najkurentnijih naših proizvoda na svetskim tržištima, čime ćemo dodatno da ugrozimo poslovanje fabrike i najozbiljnije dovedemo u pitanje opstanak većeg broja radnih mesta u njoj, ističe Ilić.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata Kragujevca Jugoslav Ristić, koji je bivši sindikalni lider Zastavinih oružara, koji je krajem 70-ih godina učestvovao u izradi tehnologije za proizvodnju mitraljeza M 84, tvrdi, međutim, da Zastava ne bi pretrpela nikakvu štetu od prodaje tehnologije bilo kojoj zemlji. Naprotiv…

– Transferom tehnologije, prodaje se pamet, i to za veliki novac, što je uvek dobar posao. Zastava je, svojevremeno, Iraku prodala tehnologiju i još izgradila fabriku za proizvodnju automatske puške, i dobro zaradila od tog poslovnog aranžmana. Tu fabriku su Amerikanci, doduše, kasnije sravnili sa zemljom, tako da nam Iračani više nisu konkurenti , kaže Ristić. Zoran Radovanović

Grujović: Proizvodnja tek za šest godina

Bivši dugogodišnji generalni direktor Zastave oružja Dragoljub Grujović smatra da je „uvek dobro prodavati pamet, što transfer tehnologije, u stvari, jeste“. Podseća da je Zastava oružje krajem 70-ih i početkom 80-ih od transfera tehnologije za proizvodnju puške M 70 u Irak zaradila svih 100 miliona ondašnjih dolara. Napominje da je Zastava, u međuvremenu, zbog otpora bivše vlasti, propustila priliku da proda i tehnologiju za pušku M 21. „Proizvodnja mitraljeza M 84 svojevremeno je, zbog pada plasmana, bila gotovo zaustavljena, a ponovo je obnovljena 2005, kad je izbila kriza na Bliskom istoku, i kad je Zastava, ponajviše zahvaljujući pouzdanosti i kvalitetu tog mitraljeza, postala sertifikovani snabdevač oružjem mirovnih snaga Ujedinjenih nacija na svetskim kriznim žarištima. Situacija se, međutim, ponovo menja, pa prodaja svih vrsta pešadijskog naoružanja na svetskim tržištima, od početka prošle godine, značajno opada, tako da je vreme za prodaju tehnologije, odnosno pameti“, navodi Grujović i dodaje da onaj ko kupi licencu za M 84 neće taj mitraljez moći da počne da proizvodi za pet do šest godina, „tako da će Zastava u tom periodu nastaviti da ga prodaje po svetu“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari