Dve katedre povukle podršku za reizbor aktuelne dekanke 1Foto: Beoinfo

Katedre za anglistiku i germanistiku Filološkog fakulteta povukle su raniji predlog da aktuelna dekanka LJiljana Marković bude izabrana u još jednom mandatu.

U dopisu dve katedre u koji je Danas imao uvid, navodi se da u trenutku kada su podržali Marković nisu znali važne činjenice iz rada uprave u prethodnom periodu i brojne pravne probleme, uključujući i činjenicu da je sama kandidatura bila suprotna Statutu Univerziteta u Beogradu.

U dopisu koji je upućen fakultetskim organima, članovi dve katedre ocenjuju da su LJiljana Marković kao dekanka i njeni najbliži saradnici, svojim postupcima, naročito od pokretanja procedure za izbor dekana, naneli veliku štetu ugledu Filološkog fakulteta. Podsećaju da je u trenutku kada je predložena za kandidata, Marković bila na funkciji odbornika u Skupštini grada Beograda, što Statut UB izričito zabranjuje.

Bez obzira što je ipak dala ostavku, ostaje činjenica da je njena kandidatura nelegalno pokrenuta, smatraju članovi katedara za anglistiku i germanistiku. Oni, između ostalog, ukazuju i da je Državna revizorska institucija uočila brojne nepravilnosti u poslovanju Fakulteta u 2017. godini, koje, čak i da su bile slučajne, pokazuju da aktuelna uprava nije radila adekvatno i da ne zaslužuju da iste ili slične funkcije obavlja u još jednom mandatu.

Profesori koji su se obratili našoj redakciji ukazuju da se na Filološkom fakultetu nastavlja pravni haos i kršenje zakona, nakon pokušaja da se letos funkcionisanje Fakulteta uvede u pravni okvir.

Čak pet katedri i 23 redovna profesora zatražili su da se izabere nova Statutarna komisija i da se pokrene novi postupak za izbor dekana, ali tek nakon što ova komisija izradi Statut Fakulteta koji će biti usklađen sa Zakonom o visokom obrazovanju, Statutom UB i interesima zaposlenih na Filološkom fakultetu.

Članovi katedara za anglistiku, germanistiku, za srpski jezik sa južnoslovenskim jezicima, srpsku književnost sa južnoslovenskim književnostima i za opštu književnost i teoriju književnosti, saglasni su i da glasanje za dekana na Nastavno-naučnom veću mora biti tajno, što predviđa i Zakon o visokom obrazovanju i Statut UB.

Upravnici pomenutih katedri oglasili su se saopštenjem, nezadovoljni načinom na koji članovi uprave prenose zaposlenima informacije sa sednice Statutarne komisije. Oni ukazuju da je izrada novog Statuta od početka tekla na način koji nije predviđen važećim Statutom, zbog čega su ostavku dala tri člana. Među preostala četiri je i dekanka LJiljana Marković, koja je, samim tim što je kandidat za još jedan mandat, u sukobu interesa. Uprkos ostavkama, Statutarna komisija je nastavila da radi kao da se ništa nije desilo, uz obrazloženje da ima kvorum, umesto da uprava sazove sednicu NN veća na kojoj bi se konstatovale ostavke i oformila nova i legitimna komisija, smatraju profesori.

Sporan i sekretar

Deo zaposlenih na Filološkom fakultetu zatražio je od dekanke da ne produžava ugovor sekretaru Fakulteta Milovanu Kneževiću, koji i dalje radi, iako je stekao uslov za penziju 2018. godine. Smatraju da on snosu veliku odgovornost za probleme pravne prirode koji ozbiljno ugrožavaju rad Fakulteta i njegov ugled. Takođe traže da se Statutarna komisija ne rukovodi pravnim tumačenjima v.d. sekretara Pravnog fakulteta već isključivo tumačenjima Univerziteta u Beogradu i njegovih organa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari