Džo Bajden i Kamala Haris dobitnici priznanja za Tajmovu ličnost godine 1Foto: AP Photo/Andrew Harnik

Džo Bajden i Kamala Haris dobitnici su priznanja za ličnost 2020. godine u tradicionalnom izboru magazina „Tajm“.

Džo Bajden i Kamala Haris su TIME-ova ličnost godine 2020.

Pored Bajdena, koji 20. januara treba da postane 46. predsednik SAD, i Kamale Haris, među finalistima su bili i odlazeći predsednik SAD Donald Tramp, pokret protiv rasnih nejednakosti nastao nakon smrti Džordža Flojda u maju u Mineapolisu, i doktor Entoni Fauči i medicinsko osoblje koje je najizloženije korona virusu.

Bajden, nekadašnji potpredsednik Baraka Obame je jedan od retkih kandidata u istoriji SAD koji je uspeo da pobedi odlazećeg predsednika, ističe Tajm.

Bajden i Haris su „zajedno ponudili obnovu“, a Amerika je prihvatila to što su ponudili, dodaje list.

Tajm je prvi put ove godine otkrio u specijalnoj emisiji kanala NBC otkrio ko je izabran za „Ličnost godine“.

U obrazloženju se još navodi da je Bajden prepoznao ono što sam nije mogao da ponudi, odnosno ono što 78-godišnji belac nikada nije mogao da pruži – generacijsku promenu, novu perspektivu i otelotvorenje američke raznolikosti.

„Za to mu je bila potrebna Kamala Haris: senatorka iz Kalifornije, bivši okružni tužilac i državni tužilac“, ističe se dalje.

Potpredsednik u SAD nikada ranije nije bila žena, ili afroamerikanka.

„Biću prva, ali neću biti poslednja“, rekla je Haris u jednom intervjuu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by TIME (@time)

Magazin „Tajm“  (TIME) ovo priznanje dodeljuje od 1927. godine.

Titulu ličnosti godine u 2019.-oj ponela je Greta Tunberg, sedamnaestogodišnja klimatska aktivistkinja iz Švedske.

Isprva školski protesti, pretvorili su se u protest ispred švedskog paramenta u Stokholmu sa sloganom „Školski štrajk za klimu“. Ovaj događj izazvao je veliku pažnju medija, a pokret koji je u međuvremenu osnovala dobio je svetski značaj.

Tunberg je uspela da okupi 4 miliona ljudi u globalnom klimatskom štrajku 20. septembra 2019. godine. 

Prvi put u 2018. godini od kako se dodeljuje priznanje, titulu ličnosti godine ponelo je pet novinara. Takođe, nikada ranije osoba koja je preminula, nije proglašena za najznačajniju u protekloj godini.

Posthumno je nagrađen ubijeni saudijski novinar Džamal Kašogi. On je bio istaknuti kritičar saudijske vlade, a poslednji put je viđen 2. oktobra 2018. kako ulazi u konzulat Saudijske Arabije u Istanbulu.

U konzulat je otišao po dokumenta koja su mu bla potrebna da se venča sa verenicom Hatidže. U organizam mu je ubrizgana velika količina droge koja je dovela do predoziranja i smrti, a telo mu je zatim raskomadano i iznešeno iz konzulata.

Petoro osoba osuđeno je na smrt, zbog njegovog ubistva.

Pored Kašogija, imenovani su i filipinska novinarka Marija Resa, zatvoreni mjanmarski novinari Rojtersa Va Lone i Kjav So O, kao i redakcija američkog lokalnog lista Kapital gazet, čijih pet članova je ubijeno u napadu 28. juna u Anapolisu, u Merilendu.

Žene su 2017. ponele titulu najznačajnijih ličnosti godine. „Rušiteljke tišine“ (The Silent Breakers), progovorile su o seksualnom zlostavljanju u svetu šoubiznisa.

To su glumica Ešli Džad, aktivista Tarana Burke, glumica Selma Bler, američka političarka Sara Gelser, pevačica Tejlor Svift i glumica Rouz Mekgovan koje su podelile svoja iskustva o seksualnom uznemiravanju u Holivudu.

One su pokrenule #MeToo kampanju na društvenim mrežama kojoj su se pridlužile hiljade žena širom sveta.

Pored njih, kineskog predsednika Si Đinpinga i američkog biznismena Džefa Bezosa u najužem krugu kandidata za izbor našao se i Donald Tramp, koji je 2016. godine proglašen za ličnost godine.

Kako je tada obrazložila urednica „Tajma“ Nensi Gibs „nikada nismo imali da osoba koja se ponaša na tako nekonvencionalan način ima toliko uticaja na događaje u jednoj godini“. 

Trampova konkurencija tada bila je Hilari Klinton, turski predsednik Redžep Erdogan, američka pevačica Bijonse, ali i „hakeri“ koji su objavljivali razne informacije.

Ovu titulu, između ostalih, poneli su i Angela Merkel, Barak Obama, Vladimir Putin, Bil Gejts, papa Franja.

Ipak, „Tajm“ nije birao samo ličnosti kroz godine. Tako je kompjuter već 1982. godine bio najuticajnija stvar na svetu. Šest godina kasnije je ugrožena planeta Zemlja bila najuticajnija.

U 1969. godini izabran je “prosečni američki građanin”, a 1975. američke žene. Ta “tradicija” se nastavlja i u 21. veku jer je 2003. godine nagrađena američka vojska.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari