Francuska i Engleska izvršile opštu mobilizaciju, Italija neće u rat 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Oružani sukob između Nemačke i Poljske počeo je juče ujutru, a Dancig je prisjedinjen Rajhu.

Francuska i Engleska izvršile opštu mobilizaciju, Italija neće u rat 2Kako je list Vreme pisao pre 80 godina, Francuska i Engleska su nakon počekta rata između Nemačke i Poljske, izvršile opštu mobilizaciju i uputile zahteve Nemačkoj da se njihove trupe povuku iz Poljske.

Sinoć do 20 časova nemački avioni bombardovali su vojne ciljeve u oko dvadese poljskih gradova. Između ostalog, izvšeno je bombardovanje vojnih ciljeva i u Varšavi.

“Uniformu ću skinuti tek posle pobede ili neću ni doživeti kraj”, izjavio je Hitler juče, objavljući odluku o pristupanju vojnoj akciji protiv Poljske.

On se, takođe, u svom govoru zahvalio Italiji i Musoliniju, ali kako je naveo Nemačka neće apelovati na tuđu pomoć.

Upravo zbog te izjave, Italija neće preduzimati nikakvu inicijativu u smilu vojnih operacija.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Pravda ističe se da je Nemačko-sovjetski pakt o nenapadanju ratifikovan sinoć istovremeno uFrancuska i Engleska izvršile opštu mobilizaciju, Italija neće u rat 3 Moskvi i u Berlinu.

Takođe, ovaj list prenosi da je nemačka vlada iznela 16 tačaka za rešenje poljsko-nemačkog spora.

Prema mišljenju poljskih političkih krugova, te tačke vlade Rajha dokazuju da je ona prema Poljskoj zauzima stav napadača, dokazujući da je sad “možda bolje što se igra sa otvorenim kartama.”

Takođe, oni ističu da je cela ova situacija dokaz da je poljska vlada bila u pravu što je još juče rešila da pojača vojnu pripravnost države.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari