Gradivo preteško za IT talente 1Foto: FoNet/ Beoinfo

Ambiciozno zamišljen nastavni plan i program za specijalizovana gimnazijska IT odeljenja, odnosno odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku u praksi se pokazao kao preveliki „zalogaj“ za značajan broj đaka.

Iako do sada nije rađena analiza koja bi prethodila revidiranju programa, iskustva nastavnika koji predaju informatičke predmete u IT odeljenjima pokazala su da je olakšavanje nužno, pa se sa izmenama krenulo u sklopu reforme gimnazija koja promoviše koncept programa nastave i učenja zasnovanih na ishodima.

Izmenjeni programi već su urađeni za prvi razred IT odeljenja, i po njima se školovala generacija koja je upravo završila prvu godinu. Stručna komisija koju je formirao Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja završila je i revidirani program za drugi razred i on je dobio saglasnost Nacionalnog prosvetnog saveta, a sada se čeka da bude objavljen, potvrđeno je Danasu u Zavodu.

Profesorka Snežana Marković, članica te komisije, podseća za naš list da je prvobitni program pravljen za oko stotinu najtalentovanijih učenika u zemlji, prema kalibru Matematičke i privatne Računarske gimnazije.

Odeljenja su u startu otvorena u Beogradu, Nišu i Kragujevcu, koji su univerzitetski centri, jer je to omogućilo da u nastavi informatičkih predmeta budu angažovani i profesori sa univerziteta.

Država je posebno forsirala otvaranje IT odeljenja, pa je broj gimnazija koje su nudile ovaj obrazovni profil iz godine u godinu rastao, što je dovelo do toga da se godišnje upiše i oko hiljadu učenika.

Proširivanje upisne kvote pratilo je snižavanje kriterijuma za upis, pa je u međuvremenu olakšan prijemni ispit.

Neki profesori matematike komentarišu da je kriterijum toliko spušten da je danas maltene teže osvojiti visok broj bodova na završnom ispitu iz matematike, nego položiti prijemni iz matematike za IT odeljenja.

Ispostavilo se, međutim, da veliki broj učenika koji se upišu, teško prati gradivo.

– Do nas nije došla informacija da je rađena bilo kakva analiza, ali nastavnicima koji predaju u IT odeljenjima je od starta bilo jasno da, ako se upiše hiljadu učenika, neće svi moći da prate zahtevan program koji je rađen samo za najtalentovanije. Sada imamo situaciju da od tri do pet, od 20 učenika koliko ih je u jednom odeljenju, dostiže sve što se od njih traži, a ako jedan deo đaka ima dvojke iz računarskih predmeta, jasno je da se oni ne mogu smatrati talentima. Zbog toga je doneta odluka da se programi revidiraju i olakšaju – pojašnjava Snežana Marković.

Upis u odeljenja za učenike obdarene za informatiku i računarstvo doživeo je debakl 2017. godine, kada je od 13 gimnazija sa ovim odeljenjima kvotu uspelo da popuni tek pet, a naknadno su odobrena odeljenja u još tri škole.

Izuzetno loši rezultati su tada zabeleženi i u Beogradu, što su neki direktori objašnjavali time da deca nisu bila dovoljno informisana o IT odeljenjima, niti su bila upoznata sa pravilima na prijemnom ispitu.

Tadašnji ministar prosvete Mladen Šarčević je bio izričit da se specijalizovana odeljenja neće popunjavati kvazitalentima.

Na zahtev direktora da se spusti prag za prolaz na prijemnom, on je odgovorio da prag može samo da bude podignut.

Ispravno je rezonovao da se mesta za darovite ne popunjavaju u drugom roku, „jer upis u ova odeljenja nije popravni ispit“.

Međutim, već naredne, 2018. godine, broj IT odeljenja je naglo skočio, kao i broj prijavljenih đaka za polaganje prijemnog i taj trend se do danas održava, kao i pojava da u mnogim odeljenjima ostane slobodnih mesta.

I ove godine je interesovanje za informatička odeljenja bilo veliko – za preko hiljadu mesta u 48 škola prijavilo se skoro 1.800 učenika.

Međutim, upisna kvota u odnosu na lane je prvi put smanjena za četiri odeljenja.

Posle prvog raspoređivanja učenika, sve gimnazije, sem čačanske, uspele su da formiraju odeljenja.

Nedovoljno nastavnika

Snežana Marković kaže da u praksi postoji i problem nedovoljnog broja nastavnika koji mogu da predaju stručne predmete u informatičkim odeljenjima. Otvaranje IT odeljenja je odobravano svim gimnazijama koje su zadovoljavale tehničke uslove u pogledu opreme i najmanje tri nastavnika stručnih, računarskih, predmeta. Sada ima primera, čak i u prestoničkim gimnazijama, da je teško naći nastavnike koji su spremni da predaju najsloženije programerske predmete u četvrtoj godini.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari