Grkinja tražila odštetu od momka koji joj je spasao život 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre 80 godina, list „Pravda“ pored izveštavanja s ratišta i svakodnevnih debata nam donosi jedan „zanimljiv“ slučaj sa suda koji se desio u Grčkoj, dok list „Vreme“ obaveštava javnost o najtoplijem danu ove godine.

Na današnji dan, prema navodima Lista „Vreme“, Beograd je dočekao najtopliji dan u ovoj godini.

Tokom prethodnih dana temperatura vazduha je konstantno rasla, dani su bili sve topliji.

Grkinja tražila odštetu od momka koji joj je spasao život 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Popodnevnih časova na ulicama grada se ne može pronaći čak ni jedan jedini čovek.  Temperatura raste upravo do tog vremena, da bi nakon toga postepeno padala do kasno u noć. Bez obzira na opadanje, minimalna dnevna temperatura je takođe jako nepodnošljiva.

Preksinoć, temperatura je opadala veoma polako. Negde oko četiri sata iza ponoći, meteorološki termometar je izmerio najmanje temperaturu od 16.8 stepeni Celzijusa, da bi nakon toga ponovo počela da raste. Samo tri sata nakon toga, negde oko sedam časova izjutra temperatura je bila na 21.1 stepen.

Dan je bio vedar i obasjan Suncem, istog podneva je zabeležena najveća temperatura u Beogradu tokom ove godine. Negde oko dva sata, u hladu je izmerena temperatura od 30.6 stepeni. Nakon toga, vreme se naoblačilo, te je i temperatura ponovo počela da pada.

Svet koji nije u mogućnosti da ode na more, na planinu, neku banju, spas pokušava da pronađe u kupanju, sladoledu, spuštenim roletnama i širom otvorenim prozorima, ali nažalost bezuspešno.

Beograd je tako, uostalom, živeo svakog leta, između usijanog neba i vrelog asfalta.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U ovom broju, list je bio preokupiran diplomatijom sa raznih krajeva sveta, međutim, zanimljiv događaj nam dolazi sa Grčkog suda. List „Pravda“ nam taj događaj prenosi u celosti.

Grkinja tražila odštetu od momka koji joj je spasao život 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Nastupili su letnji dani, te se svako bori s vrelim danima na sebi svojstven način. Jedna devojka u Grčkoj je odlučila da se okupa u reci koja se nalazila nedaleko od njene kuće, jako lepo i usamljeno mesto koje je bilo okruženo ogromnim grmljem.

Mladić koji je već dugo zaljubljen u devojku se sakrio u blizini želeći da je posmatra. Iako njegov čin nije bio nimalo lep i moralan, kasnije će se ispostaviti da je ipak bio „herojski“.

Kada je devojka zaplivala, mladić je primetio da ju je naglo zahvatio vrtlog, nakon čega je samo čuo glasni krik devojke koja je ubrzo nestala u dubini.

Bez mnogo razmišljanja momak je uskočio u reku u odelu i uz mnogo muke je uspeo da spasi i izvuče devojku na obalu pored. Devojka je popila mnogo vode i bila je bez svesti kada ju je momak izvukao.

Momak je odmah pokušao da je povrati u život veštačkim disanjem. Da li je to on radio suviše energično ili je devojka imala slabe kosti, ne može se znati, ali nakon što se probudila, devojka je osetila jaki bol u desnoj ruci. Njena ruka je bila slomljena.

Sve ljude je začudilo kada je devojka izašla pred sud i optužila svog spasioca. Ona je od momka tražila odštetu jer nije bio dovoljno oprezan kao što je trebao biti. Devojci je trebalo najmanje 40 dana da joj se zaceli kost u ruci, tokom tog perioda ona nije radila, te je i zbog toga tražila odštetu od momka.

Sudija je bio veoma zbunjen, jer nije znao kako da tu tužbu reši i u čiju korist da presudi…

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari