I "besplatni" udžbenici koštaju 1

Javnost mesecima sluša obećanja sa raznih strana da će učenicima osnovne škole od jeseni biti obezbeđeni besplatni udžbenici, a kako sada stoje stvari besplatne udžbeničke komplete za sve predmete i sve razrede ne obezbeđuje niko.

Čak ni Ministarstvo prosvete. Ipak, pomoć Ministarstva koju svake godine dobija oko 80.000 učenika osnovne škole je „najopipljivija“, jer oni dobijaju štampane udžbenike na trajno korišćenje, mada u najvećem broju slučajeva roditelji moraju da kupe još poneku knjigu.

Pravo na besplatne udžbenike čija se nabavka finansira iz budžeta, imaju učenici iz porodica koje su primaoci novčane socijalne pomoći, đaci sa smetnjama u razvoju i invaliditetom koji se školuju po IOP-u, učenici koji imaju potrebu za prilagođavanjem (uvećan font, Brajevo pismo, elektronski format), kao i osnovci koji su u porodici treće ili svako naredno rođeno dete, pod uslovom da su im starija braća i sestre u sistemu obrazovanja.

Đacima od prvog do četvrtog razreda država kupuje komplete za matematiku, srpski/maternji jezik, svet oko nas/prirodu i društvo i strani jezik kao obavezni predmet, a od petog do osmog – matematiku, srpski/maternji jezik, prvi strani jezik, geografiju, istoriju, hemiju, fiziku i biologiju.

Da bi obezbedili sve potrebne knjige, roditelji moraju da izdvoje najmanje pet hiljada dinara, između ostalog, za kupovinu udžbenika za drugi strani jezik, muzičko, likovno, informatiku, tehničko, uključujući i materijal za konstruktorsko modelovanje.

U ovom trenutku najveći „rat“ se vodi između privatnih izdavača i Fondacije „Alek Kavčić“, koja je na svom sajtu objavila udžbenike tri izdavačke kuće u pdf formatu, promovišući ih kao besplatne.

Oni to i jesu u smislu „otvorenih“ sadržaja koji se mogu „listati“, ali štampanje plaćaju roditelji.

Na sajtu besplatnabiblioteka.com do sada je objavljen određeni broj udžbenika za osnovne škole, od kojih za većinu piše da mogu da se štampaju za ličnu upotrebu ili da se umnožavaju.

Fondacija reklamira i mogućnost da se konstruktorska kutija za tehničko naruči po upola jeftinijoj ceni.

Najavljuju da će do sredine maja biti objavljeno oko 70 odsto svih školskih knjiga koji se koriste u nastavi i da će polovinom meseca biti moguće da se naruče štampani primerci „okačenih“ pdf-ova, po ceni od dva dinara po stranici.

A da bi objavljeni udžbenici mogli da se koriste u školi naredne školske godine, bilo tako što će ih đaci „listati“ na internetu, štampati deo ili ceo pdf, za njih moraju da se opredele nastavnici.

U toku je odabir udžbenika za treći i sedmi razred, a od 15. marta se biraju za četvrti i osmi.

Ranije izabrani udžbenici za prvi i peti razred su u primeni još dve školske godine, a za drugi i šesti još tri.

Međutim, zakon daje mogućnost da se „u izuzetnim okolnostima“ od tog izbora odustane i da se nastavnici teoretski opredele za neki od ponuđenih udžbenika na sajtu Fondacije „Kavčić“, s tim što odluku o tome donosi škola i obaveštava Ministarstvo prosvete.

Na tu „kartu“ će po svoj prilici „igrati“ i samo Ministarstvo, ako se obistini najava da će od školske 2022/23. godine država napisati i izdati udžbenike za nacionalne predmete (srpski jezik, istoriju i geografiju), jer će se postaviti pitanje sudbine udžbenika iz ovih predmeta koji su već izabrani na period od četiri godine.

Međutim, „na terenu“ teško prolazi ne samo promena ranijeg izbora za prvi, drugi, peti i šesti razred, već roditelji svedoče da se suočavaju sa raznoraznim opstrukcijama uprava škola, koje odbijaju da uzmu u razmatranje njihove inicijative da se biraju udžbenici sa sajta Fondacije za razrede za koje je opredeljivanje u toku ili uskoro sledi.

Među argumentima se navodi da naslovi sa sajta nisu odobreni, iako je jasno da to nisu Kavčićeve knjige već izdanja nekoliko izdavačkih kuća koje su prošle zvaničnu proceduru odobravanja i imaju rešenja Ministarstva.

Obrazloženje koje se poteže je i da su Zavodovi udžbenici lošeg kvaliteta u odnosu na konkurenciju, ali je to lični utisak pošto rešenje o odobrenju znači da taj udžbenik ispunjava propisane standarde kvaliteta.

Još jedna stvar koja zbunjuje i škole i roditelje, a plasira se kroz medije, je da pdf izdanje koje se odštampa nije udžbenik i ne sme da se koristi u nastavi.

Naš list je upravo na ovo pitanje dobio odgovor Ministarstva prosvete da „način korišćenja udžbenika koji su odobreni i koji se nalaze u katalogu, a kasnije izabrani od strane škole, nije u nadležnosti Ministarstva“.

I u Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja nam je nezvanično rečeno da oni ne odlučuju kako se dalje koristi odobren štampani udžbenik, niti je u njihovoj nadležnosti da to proveravaju u školama. Pitanje kopiranja i štampanja spada u domen autorskih prava.

U priču o obezbeđivanju besplatnih udžbenika, ali u digitalnom formatu, uključio se zamenik gradonačelnika Goran Vesić, najavom da će za iduću školsku godinu đaci od prvog do četvrtog razreda iz beogradskih škola dobiti tablete i besplatne kodove za digitalne udžbenike.

Mediji su preneli Vesićevu izjavu da će radne sveske Grad kupovati u „papiru“ jer ne postoje u digitaloj verziji, te da ko želi štampani udžbenik može da ga kupi ili da „odštampa svom detetu digitalni udžbenik koji je dobio besplatno“.

Zanimljivo je da niko od izdavača nakon ove izjave nije postavio pitanje autorskih prava, kao što su to činili u slučaju Fondacije „Kavčić“.

O detaljima Vesićeve zamisli za Danas nisu želeli da govore ni Grad, ni izdavači koje smo kontaktirali, zbog čega smo ostali bez odgovora da li će ukinuti praksu da uz kupljeni štampani udžbenik poklanjaju kod za digitalnu verziju.

Na pitanje kako će svoj projekat digitalnih učionica sinhronizovati sa Gradom i ko će i šta besplatno obezbediti učenicima, Iz Ministarstva prosvete su poručili da detalje dogovaraju.

Izdavačima je na sastanku sa Vesićem rečeno da štampani udžbenici ostaju u upotrebi, što znači da će besplatni digitalni kodovi biti dopuna u učenju, a ne zamena „papirnih“ knjiga, te je i najavljeno rasterećivanje budžeta roditelja pod znakom pitanja.

Povučena matematika

Iako osnivač Fondacije Aleksandar Kavčić tvrdi da je ugovorom sa izdavačkim kućama rešio pitanje autorskih prava pisaca udžbenika koju su „okačeni“ na internetu, sa sajta besplatnabiblioteka.com je juče povučen udžbenik za matematiku za sedmi razred, jer su njegovi autori najavili tužbu zbog krađe intelektualne svojine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari