Dvadeset trogodišnji Živko M. iz sremskog sela Grgurevci, za koga se osnovano sumnja da je u noći između 16. i 17. marta u seoskom parku s postolja spomenika legendarnom narodnom heroju Marku Peričinu Kamenjaru skinuo bistu i pomoću kabla je obesio o granu drveta, rođen je u godini kada je Kamenjaru u rodnom selu podignut spomenik.

Dvadeset trogodišnji Živko M. iz sremskog sela Grgurevci, za koga se osnovano sumnja da je u noći između 16. i 17. marta u seoskom parku s postolja spomenika legendarnom narodnom heroju Marku Peričinu Kamenjaru skinuo bistu i pomoću kabla je obesio o granu drveta, rođen je u godini kada je Kamenjaru u rodnom selu podignut spomenik. Zbog toga u Grgurevcima meštani kažu da ovaj čin, gotovo sigurno, nema političku pozadinu, već većina meštana smatra da je ovo on (ili više njih) uradio iz obesti, štosa, ili dosade.

SUBNOR: Gde su ih vaspitavali

„Respektujući ogromne žrtve u Drugom svetskom ratu borci naše opštine dižu svoj glas u odbranu naših žrtava i zaštitu njihovih spomen-obeležja. Kakva su to shvatanja i gde su se prekršioci vaspitavali da vežu štrik oko vrata narodnog heroja na bisti Kamenjara i obese je na drvo usred Grgurevaca. Takođe, u istim Grgurevcima uništeno je sedam ploča sa spomenika streljanim Grgurevčanima na spomeniku na Orašju u tom mestu, pa se postavlja pitanje ko su vandali kada se zna da je u skoro svakoj grgurevačkoj kući bilo žrtava fašizma. Napominjemo da su i na velikom stratištu na Spomen-groblju u Sremskoj Mitrovici, gde je streljano nekoliko hiljada građana s ovog područja, skinute dve velike ploče. Isto tako, sprejom su poprskani spomenici na Fruškoj gori na kojima se nalaze imena palih boraca. Stoga zahtevamo da se vandali pronađu i počinioci primereno kazne“, kažu borci NOR iz Sremske Mitrovice.

– Svi u mestu pričaju o ovom nemilom događaju. Naravno, mi ne znamo pouzdano da li je to on uradio, ali se priča da je policija privela Živka koji je iz porodice starosedelaca. Koliko znam, čak mu je i deda bio partizan i učestvovao u Narodnooslobodilačkoj borbi. Živko ne radi nigde, nedavno se

Nestale dve ploče: Spomen-groblje u Sremskoj Mitrovici

oženio, a priča se i da se ubrzo potom razveo. Mi Grgurevčani smatramo da je to što se dogodilo tužno i ružno. Spomenike ne treba dirati. Možemo biti različitih političkih uverenja, možemo da imamo različite životne stavove, ali upravo tu različitost treba da poštujemo. Bila sam ovde kada je dolazila policija na uviđaj i sve mi je to strašno, jer je ovo selo prepatilo u Drugom svetskom ratu, a fašistički teror odneo je ukupno 380 života iz ovog malog mesta – priča sekretar MZ Grgurevci Nada Đorđević.
Inače, Marko Peričin Kamenjar je rodom iz Grgurevaca, tokom Drugog svetskog rata bio je komandant Fruškogorskog partizanskog odreda, komandant 16. vojvođanske divizije koja je učestvovala u oslobađanju Sremske Mitrovice i mnogih sremskih mesta, kao i komandant jedinica JNA u vreme Tršćanske krize. Umro je 1982. godine, a u rodnom mestu spomen-bistu dve godine kasnije podigla je mesna zajednica i SUBNOR.
Savez boraca Opštine Sremska Mitrovica povodom ovog događaja izdao je saopštenje u kojem se zahteva od nadležnih organa u opštini da zaštite obeležja NOR, koja se u poslednje vreme sve učestalije skrnave kako bi se omalovažio NOR.
Ovo nisu jedini primeri skrnavljenja ili krađe spomenika. Lane je, tako, s gradskog groblja u Mitrovici nestala bista Milana Stepanovića Matroza, takođe narodnog heroja, kao i bista mladog diplomate Stevana Rosića, a nestajale su oznake sa spomenika na Legetu, brdu nadomak Mitrovice, mestu pogibije boraca u Prvom svetskom ratu.
Mitrovačka policija rasvetlila je mnoge od ovih krađa, ili otkrila počinioce skrnavljenja spomenika. Nezvanično, u većini slučajeva kada je o krađama reč u pitanju su preprodavci sekundarnih sirovina na crno, jer je to poslednjih godina unosan posao. Kako upućeni tvrde, kilo bronze prodaje se i po 600 dinara. Upućeni takođe kažu, a u malom mestu se nekako sve zna, da dvojica od poznatih lokalnih sakupljača ovih sirovina imaju pozamašne devizne račune u jednoj ovdašnjoj banci, pa sve to dobro ilustruje isplativost ovakvih poslova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari