IG „Sačuvajmo Gardoš i Zemun“: Trajno menjanje izgleda Zemuna i Novog Beograda 1Foto: Kabinet potpredsednice Vlade

Inicijativa građana „Sačuvajmo Gardoš i Zemun“ upozorila je javnost o postojanju projekta koji može trajno uticati na izgled i životnu sredinu Zemuna i Novog Beograda i poziva javnost da se uključi u proces donošenja ovih odluka.

Oni su pozvali građane da prisustvuju prezentaciji i javnoj raspravi, koja će se održati u četvrtak, 2. jula 2020. u velikoj sali opštine Zemun u 10 časova.

Naime, JVP „Srbijavode“ je Ministarstvu zaštite životne sredine podneo zahtev za davanje saglasnosti na Studiju o proceni uticaja na životnu sredinu projekta zaštite Zemuna i Novog Beograda od velikih voda reke Dunav, od Brankovog mosta do kluba „Radecki“ u Zemunu, deonica 1,2, 3.

U toku je uvid u predmetnu studiju u Ministarstvu i u opštini Zemun, kao i elektronskim putem i teče rok za davanje primedbi na ovaj zahtev.

Ovim projektom je, kako navode, predviđeno da se od poplava grad štiti putem izgradnje sistema mobilnih panela na keju, duž Dunava, (i Save), koji se postavljaju na trajno izgrađenom zidu, i moguće da će u nekom delu morati i da se seče stoletno drveće na Keju, koje obezbeđuje hlad građanima, i deo je ekosistema, pa ovo sve može izazvati i mikroklimatske promene.

Javna prezentacija i rasprava je predviđena u opštini Zemun, u zatvorenom prostoru, gde očekujemo detaljna obrazloženja projekta građanima. S obzirom na proglašenu pandemiju, a i na pogoršanje epidemije kod nas, smatramo da oni koji pristustvuju biće ne samo nebezbedni, već i pod stresom zbog potencijalne opasnosti, a dosta građana iz rizičnih kategorija neće smeti da prisustvuje, i biće uskraćeno za svoje pravo na informisanje i učešće u odlučivanju o ovakvim projektima, na šta imaju pravo po našim zakonima i međunarodnim konvencijama, čiji je potpisnik naša država.

„Zato smatramo da je potrebno ovu fazu odlučivanja o ovom projektu odložiti za vreme kad bude bezbedno za sve, tj. po okončanju epidemije, kada svi građani budu mogli ravnopravno da učestvuju u donošenju odluka“, navode oni.

Zemunski kej je mesto identita Zemuna i Zemunaca, ali i deo kulturnog pejsaža Beograda, Srbije, Evrope. Stoga ga, ističu oni, treba sačuvati autentičnog.

Oni sitiču da se integritet, izgled i svojstva obaloutvrde sa šetnom stazom moraju u svemu očuvati. Specifičnost predmetnih deonica nalaže očuvanje zelenila u cilju ekološke zaštite grada. Planovi se moraju donositi u saglasju potreba gradjana i stava struke, a blagovremeno predstavljeni gradjanima kako bi mogli da utiču na proces odlučivanja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari