Igra je napustila fudbal 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan, pre tačno 80. godina za list Pravda govorio je Brana Dimitrijević, fudbaler „Jugoslavije“. Redakciju lista „Vreme“ posetio je japanski „leteći reporter“.

Brana Dimitrijević bio je jedan od najboljih fudbalera Jugoslavije. Napustio je sport silom okolnosti i ostavio fudbal siromašnijim za jednog velikog igrača.

„Brana Dimitrijević spada u one generacije koje su dale najbolje fudbalere sportskom Beogradu. Otkad je Dimitrijević prestao da navlači crveni dres, njegov klub nije imao beka kao što je on bio“, piše list Pravda.

Za list Pravda dao je svoje mišljenje o tadašnjoj situaciji na terenu i podsetio čitaoce na dane kvalitetne igre.

„Ne zna se da li su timovi slabije igrali, ili se pak pojedini igrači zaboravljali i od sportskog terena pravili pravu arenu. Nema više ‘Moše’ i ostalih velikih fudbalera“, istakao je Brana Dimitrijević.

Loša igra ipak nije najveća zamerka nekadašnjeg fudbalera. Iznenađuje ga nesportsko ponašanje profesionalnih igrača na terenu.

Igra je napustila fudbal 2
Foto: screenshot
/ digitalna.nb.rs

„Nisam verovao da se igrači velikih klubova mogu tako ponašati na terenu. Fizička obračunavanja između igrača, svađe sa sudijom, grubosti, ispunili su ovu ligašku igru“, rekao je Brana Dimitrijević.

Za kraj, Brana je podsetio šta je za starije igrače značio fudbal i sport.

„Dok smo mi, stari igrači igrali, bez ikakve materijalne koristi, iz ljubavi prema svojim klubovima, dotle je i bilo igre, i drugarstva i dobre publike.“

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Iz Tokija u redakciju lista Vreme stigao je japanski reporter Teurutaro Adaći. Za sebe je rekao da je „leteći reporter“ kako stalno menja svoje prebivalište.

„Japan sam napustio pre četiri godine kada sam postao dopisnik u Berlinu. Odatle sam otišao u Finsku. Posle toga boravio sam neko vreme u Stokholmu. Sada dolazim iz Bugarske pošto sam pre toga obišao bojišta italijansko-grčkog sukoba“, objasnio je g. Adaći.

Sa čitaocima lista Vreme podelio je i podatke o japanskom novinarstvu.

„Kod nas postoje dva lista koja izlaze u tri miliona primeraka. Pored toga ima još nekoliko listova koji dostižu tiraž od nekoliko stotina hiljada. Stanovništvo Japana ima za štampu veoma veliko interesovanje“, rekao je g. Adaći.

Stanje domaće redakcije, njena veličina i opremljenost, pozitivno ga je iznenadilo.

Igra je napustila fudbal 3
Foto: Screenshot/
digitalna.nb.rs

„G. Adaći je sa velikim interesovanjem razgledao sve redakcijske prostorije, kao i mašinske instalacije, izražavajući svoje očigledno iznenađenje što u ovom delu Evrope nailazi na veliko novinsko preduzeće koje po svojoj tehničkoj opremi nadmašava sva njegova očekivanja“, piše list Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari