Infektolog Dragan Delić: Računi za naplatu dolaze usled grešaka koje su pravljene 1Foto: EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Infektolog Dragan Delić rekao je da ne može egzaktno da kaže da li i na koji način se manipuliše o broju obolelih i preminulih od COVID-19 u Srbiji, ali da u trenutnoj epidemiološkoj situaciji, usled „grešaka koje su pravljene, dolaze računi za naplatu“.

On je u Utisku nedelje naveo da statističari ukazuju da je distribucija smrtnih slučajeva naveo da u „previše pogrešnih poruka“ koje su slali predstavnici vlasti i struke ubraja političke skupove, proslavu izborne pobede u štabu vladajuće Srpske napredne stranke (SNS), kao i održane fudbalske utakmice.

Dodaje da je u distribucija zaražavanja i smrtnih slučajeva u Srbiji „čudna“, što „pobuđuje sumnju“, kao i da hitno treba formirati grupu specijalista sudske medicine koji će da provere potvrde o smrti i uporede ih sa medicinskom dokumentacijom“, što je procedura koja bi trajala relativno kratko.

„To bi završilo svaku diskusiju i okončalo podele koje postoje među nama. Ja sam, kao i mnogi drugi građani, pred izbore dobio pamflet (SNS-a) u kom se (za pandemiju) navodi da smo ‘iz ove bitke izašli kao pobednici’. U toj izjavi su dve laži, prvo da je bitka završena, drugo da smo izašli kao pobednici“, rekao je Delić.

Na pitanje zašto u svojim javnim nastupima navodi da je 1. maj bio trenutak kada se struka profesionalno kompromitovala, Delić je rekao daje tada struka „prvi put upotrebila pojam kompromis“.

„Tada je nastala razlika između stavova članova kriznog štaba, da li će biti restriktivne mere trajati jedan ili tri dana. Ako ne postoji sistem i krizni štab koji nezavisno donosi odluke, onda to nije u redu, ne postoji doktrina. Po meni, najmanje bi to trebalo da zavisi od predsednika države, iako je on prethodno govorio da će on prihvatiti stavove stuke“, dodaje Delić.

On je rekao i da je problem kada je Srbija posle strogih restriktivnih mera, „koje su bile možda bile najstrože u Evropi“ ušli u period „nonšalantnosti“.

„Sve se svelo manje-više na ličnu odgovornost. Svako od nas mora da bude odgovoran za svoje zdravlje, međutim mi se svi krećemo u zadatom koordinatnom sistemu koji daje država, krizni štab, Vlada. E taj sistem je bio pogrešno postavljen“, ocenio je infektolog.

Delić smatra da generalno za trenutnu pandemiju nije bilo adekvatnih priprema ni na globalnom ni na lokalnom nivou, „zbog podcenjivačkog stava prema pandemijama“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari