Kako je pomoću radija otkriveno tajno skrovište otmičara? 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

U Beogradu je nedavno otvorena “škola na slobodnom vazduhu” za učenike koji su oboleli od tuberkuloze, dok u jednoj velikoj pariskoj prodavnici sada možete saznati šta znače vaši snovi, prenose listovi Vreme i Pravda pre 80 godina.

Kako je pomoću radija otkriveno tajno skrovište otmičara? 2U jednoj velikoj pariskoj prodavnici “nedavno” je otvoreno novo odeljenje, gde možete doći na tumačenje snova, prenosi list Pravda.

Nakon što detaljno opišete šta ste sanjali, od “tumača snova” dobijate tabak sa mnogim pitanjima, kako bi “značenje” sna bilo jasnije.

Ovakvo odeljenje ne postoji ni u jednom gradu u Evropi, a ako kupite robu u određenoj visini, tumačenja snova je besplatno, objašnjava dopisnik.

Policija u indijskom naselju Lahori pokušava „već danima“ da rasvetli naizgled ljubavnu dramu, koja se “nedavno” odigrala u jednom hotelu.

Kapetan Erik Kevn i Iverova pronađeni su mrtvi u lokvi krvi u jednoj od soba hotela, zajedno sa revolverom u kapetanovim rukama.Kako je pomoću radija otkriveno tajno skrovište otmičara? 3

Sudeći po položaju tela moglo se pretpostaviti da je on najpre ubio ženu, a zatim izvršio samoubistvo.

Ali policija u Lahoru ne usvaja tu teoriju, jer se u toku istrage utvrdilo da je Iverovu jedno lice posetilo, „neposredno“ pre kapetanovog dolaska u hotel. Takođe, Iverova je živela veoma povučeno i primala je “nežna” pisma od svog muža, sa kojim ima dvoje dece i srećan brak.

Detektivi ne veruju kako je postojao bilo kakav ljubavni odnos između njih dvoje. Oni i dalje pokušavaju da otrkiju šta stoji iza ova dva, naizgled povezana ubistva, prenosi list Pravda.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Kako je pomoću radija otkriveno tajno skrovište otmičara? 4Opština grada Beograda, „nedavno“ je otvorila prema zamisli dr Ljube Stojanovića, predsednika i osnivača Beogradske lige protiv tuberkuloze, „specijalnu školu na slobodnom vazduhu”, prenosi list Vreme.

Ovu školu “trenutno” pohađa 32 učenika, koja su izabrana između zdravstveno najugroženijih đaka, i to samo iz porodica koje se nalaze u materijalnoj bedi.

Učenici ove čudne škole uglavnom dane provode van učionice, gde pored redovnih časova i učenja, odlaze na bazen, provode vreme u bašti sunčajući se ili šetaju.

Kako objašnjava dopisnik, uspeh ove škole vidi se ne samo po tome što su se ova fizički slaba deca razvila i ojačala, nego su ovi, ranije slabi učenici, sada postali vedri i sposobni za učenje, pa je tako više od 60 odsto njih vrlo dobro i odlično.Kako je pomoću radija otkriveno tajno skrovište otmičara? 5

S druge strane, policija u Njujorku uspela je da uhapsi bandu otmičara zahvaljujući radio aparatu.

Ovi gangsteri oteli su bankara Artura Frida, trgovca Bena Farbera i činovnika Normana Milera, a sve otmice izvršene su na isti način: žrtva bi bila napadnuta na ulici i ubačena u automobil, koji bi odmah odjurio. Da se ne bi čula eventualna vika žrtve, otmičari bi upalili radio, a baš ta “opreznost” bila je sudbonosna.

Farber, koji je uspeo da dostavi vlastima kratku poruku o svojoj otmici, odredio je mesto i vreme otmice, ali i dodao da je radio u automobilu odsvirao četiri pesme dok nisu stigli na tajno skrovište, i pojasnio o kojim pesmama je reč.

Detektivi su potom, sa ovim informacijama, uspeli da izračunaju rastojanje između te dve lokacije. Kada su na planu grada Njujorka nacrtali krug u čijem opsegu je moguće da se nalazi mesto otmice, počeli su detaljno da proveravaju jednu po jednu ulicu.

Posle „nekoliko dana“ pronašli su sklonište, a gangsteri se “sada” nalaze na suđenju, prenosi list Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari