Kako su izgledale novine u Kraljevini SHS pre tačno 100 godina? 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

U prvom broju Ilustrovanog Iista iz 1919. godine čitaoci su mogli da vide kako će izgledati nova zgrada Narodnog pozorišta.

Iako pozorišta u Ljubljani i Zagrebu nisu prestajala sa radom ni za vreme rata, nijedno se nije moglo razvijati i napredovati. Tek od oslobođenja i ujedinjenja, ova dva pozorišta nastavljaju sa neometanim radom.

Ipak, u ovom ratu najviše je pretrpelo Narodno pozorište u Beogradu, čija je zgrada srušena još prvih dana bombardovanja.

Kako su izgledale novine u Kraljevini SHS pre tačno 100 godina? 2

Ove godine konačno se počinje sa rekonstrukcijom, tako da se očekuje da će nova sezona početi u renoviranoj zgradi.

Trupa Narodnog pozorišta nastupaće u starom Manježu kod Oficirskog doma, sve dok rekonstrukcija ne bude završena, prenosi Ilustrovani list.

U istom broju najavljen je obilazak prestolonaslednika Aleksandra svih krajeva ujedinjene kraljevine.

Prema utvrđenom planu za prestolonaslednikova putovanja, posetiće Zagreb, Ljubljanu, Sarajevo, Dubrovnik i Split.

Kako su izgledale novine u Kraljevini SHS pre tačno 100 godina? 3

Među brojnim temama novog lista našle su se i teme za dame o najnovijoj modi u Engleskoj.

Kako su izgledale novine u Kraljevini SHS pre tačno 100 godina? 4

Na naslovnoj strani Ilustrovanog lista koji će izlaziti jednom mesečno našla se slika kralja Petra prilikom povlačenja iz Srbije.

Kako su izgledale novine u Kraljevini SHS pre tačno 100 godina? 5

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Izdanja listova Vreme i Pravda nisu izašla 9, 10. i 11. april 1939. godine zbog Uskrsa te smo iz arhiva izabrali druga izdanja. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari