Koliko stanovnika je bilo na planeti pre 80 godina? 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Na celom svetu pre 80 godina živelo je dve milijarde i 139 miliona ljudi, pisao je tada list Pravda.

Koliko stanovnika je bilo na planeti pre 80 godina? 2Na svetu postoji 36 gradova sa preko milion stanovnika i 540 gradova sa preko 100.000 stanovnika, pisao je list Pravda.

U Kini i Indiji stanuju dve petine celokupnog čovečanstva, a najgušće naseljene su Belgija i Engleska, a najređe Australija sa jednim čovekom na kvadratom kilometru.

Sasmo četiri grada imaju preko pet miliona stanovnika i to su London, Njujork, Pariz i Tokio.

Prema popisu iz 1937. Godine Evropa je imala 528 miliona stanovnika, a 1650. Godine bilo je svega 100 miliona.

Za poslednjih 300 godina stanovništvo se naglo umnožavalo.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme pisao je o ženi koja je zbrinula ratnu generaciju srpske dece, Darinki Grujić-Radović.Koliko stanovnika je bilo na planeti pre 80 godina? 3

To je žena koja ima vrlo velikih zasluga ne samo za zbrinjavanje ratne siročadi i izbeglica za vreme prošlog rata, već i za Crveni krst, za vojsku i naš narod.

Kada je Srbija ušla u rat ona se zatekla u Americi. Na prvi glas o objavi rata, pohitala je u otadžbinu sa 12 vagona namirnica, odeće i obuće koju je sakupila u Njujorku.

Kada se naša vojska 1916. Godine povukla u Grčku, Grujić je prispela sa preko 2.000 napuštene dece u Falero.

Tu je osnovala zavod, u kome su deca vaspitavana.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari