SIPA istražuje najveću zločinačku organizaciju u BiH, koja je uz pomoć svojih saradnika iz susednih zemalja i drugih sličnih organizacija, počinila veliki broj krivičnih dela koja do sada nisu rasvijetljena. U najdirektnijoj obradi obuhvatili smo 25 osumnjičenih izveštajem o počinjenom krivičnom delu 43 osumnjičena. I to je prva faza. Sve ove aktivnosti su realizacija operativne akcije kodnog naziva „Lutka“, nakon čega ništa više neće biti isto. Ovo je početak kraja organizovanog kriminala u BiH – rekao je juče na konferenciji za novinare Goran Zubac, direktor bosanske bezbednosne agencije SIPA.

Prema njegovim rečima, ova zločinačka organizacija počinila je veći broj krivičnih dela, od čega se izdvaja trgovina drogom, pranje novca, ubistva i pripreme ubistava na skriven i podmukao način, a posebno se izdvajaju pripreme ubistava policijskih službenika, koji su radili na istragama. Zubac je naveo i da su prikupljeni materijalni dokazi u vezi sa odavanjem službene tajne, kao i sa ubistvima Ramiza Delalića Ćele, Borisa Govedarice, Vladimira Mačara, Milana Vlaškića i Radeta Magazina, ali i u vezi sa podstrekavanjem i pokušajima ubistva u tri navrata Đorđa Ždrale. Takođe, prikupljeni su i dokazi u vezi sa pljačkom 2,2 miliona evra od Privredne banke Sarajevo juna 2006, kao i sa pljačkom skoro 670.000 konvertibilnih maraka Pošte juna 2008.

U ovoj policijskoj akciji učestvovalo je više stotina pripadnika bosanske bezbednosne agencije SIPA.

Policija je pretresla, između ostalog, i objekte u vlasništvu Nasera Keljmendija, jednog od osumnjičenih u akciji protiv organizovanog kriminala, pišu sarajevski mediji. Reč je o objektu „Casa Grande“ čiji je vlasnik Keljmendi, dok je u Sarajevu pretresen i stan u Ulici Marka Marulića. Kako navode mediji, Keljmendi je izbegao akciju pobegavši u Crnu Goru. Crnogorska policija saopštila je juče da Naser Keljmendi nije u Crnoj Gori.

Prema navodima sarajevskih medija, akcija je usmerena protiv više osoba koje su učestvovale u ubistvima i razbojništvima.

Inače, na području Istočnog Sarajeva uhapšeno je više osoba koja se dovode u vezu sa nerešenim ubistvima koja su se dogodila proteklih godina na ovom području, ali se dovode i u vezu sa drugim krivičnim delima, kao i sa grupom Darka Eleza, koji je u Beogradu osuđen na devet godina zatvora.

Keljmendi je rođen u Peći, ali živi u Sarajevu. Mada kako navode mediji često putuje i u Crnu Goru. Spekuliše se da je Keljmendi vođa jedne od najjačih albanskih kriminalnih grupa na Balkanu, a nedavno je stavljen i na crnu listu SAD, gde je označen kao prva osoba u Evropi po opasnosti za SAD. Veruje se da Keljmendi poseduje niz nekretnina u regionu.

Bezbedonosna agencija SIPA je u prezentaciji pod nazivom „Zločinačka organizacija Naser Keljmendi“, koja je 2008. predstavljena na sastanku Generalnog sekretarijata Interpola u Francuskoj, navela da je Keljmendi na čelu jedne od najbolje organizovanih zločinačkih organizacija ne samo u BiH već i u regionu, koja je umešana u krijumčarenje droge i cigareta, trgovinu ljudima, pranje novca i zelenašenje. Kako se navodi u tom dokumentu, ova organizacija ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen uticaj se širi i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, Hrvatsku, Srbiju, Nemačku i SAD.

Mediji u Srbiji spekulisali su i da je Keljmendi glavni finansijer i organizator prometa heroina koji u Peć stiže autobusima iz Istanbula i Albanije, koji se preko Rožaja doprema u Novi Pazar, a zatim ka Zapadnoj Evropi. U prezentaciji SIPA navodi da se Keljmendi do osamdesetih godina na Kosovu bavio švercom tekstila i zlata iz Turske, a tokom sankcija devedesetih krijumčario je naftu, cigarete i narkotike, kao i da se u vreme sukoba na Kosovu „posvetio“ oružju. On je državljanin BiH od 1998.

Prijatelji i saradnici

Na listi Keljmendijevih kontroverznih prijatelja i saradnika su – kako tvrdi SIPA – bivši kosovski premijer Ramuš Haradinaj, bivši komandant snaga BiH u Srebrenici Naser Orić, kosovski biznismen Ekrem Luka, Safet Kalić iz Crne Gore… Spekuliše se i da Ekrem Luka i Keljmedi u međuvremenu nisu u dobrim odnosima. Zanimljivi su i detalji o povratku Haradinaja 2008. iz Haga. Kako se navodi u izveštajima nemačke obaveštajne službe BND, Haradinaj je navodno prvu poratnu godinu proveo organizujući lokalnu mrežu kriminalaca, te učvrstio veze sa lokalnim kontroverznim biznismenima, „poput kralja švercovanih cigareta Nasera Keljmendija i Ekrema Luke“, jednog od učesnika nerasvetljene afere Mobtela na Kosovu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari