MASA: Sve učestaliji progoni naučnika 1Foto: Privatna arhiva

Ministarstvo prosvete tvrdi da nije nadležno u slučaju višeg naučnog saradnika Živka Ćurčića, koji je od Instituta za ratarstvo i povrtarstvo dobio otkaz nakon zbog izjava o radu te ustanove, objavljenih u Danasu i na Fejsbuk grupi „Naučnici bez cenzure“.

U odgovoru na pitanja Danasa iz Ministarstva kažu da su se instituti do prošle godine finansirali projektno, a da od ove godine dobijaju novac iz budžeta. Ipak, oni su samostalna pravna lica i poslodavci su zaposlenima.

– Ne postoje ingerencije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja RS u odnosu na radno-pravne procedure koje se sprovode u skladu sa pravilnikom o radu i drugim opštim aktima poslodavca, u kom smislu ne postoji osnov da ovo ministarstvo „zauzme stav o slučaju dr Živka Ćurčića“ – navodi se u odgovoru Danasu i dodaje da zakonitost uručenog otkaza on može da osporava u eventualnom sudskom sporu, kao i da se obrati nadležnoj inspekciji rada.

U Ministarstvu dodaju i da nemaju ingerencije da ocenjuju njegove primedbe da mu poslodavac onemogućava naučna istraživanja, ili „neobrazložene tvrdnje da taj Institut sprečava naučnike da učestvuju u projektima koje finansira Fond za nauku, EBRD i druge institucije“, kao ni u „odnosu na stavove imenovanog da za ukidanje programa istraživanja šećerne repe kako bi se otvorio projekat za šafranik, slačicu i lanik ne postoji strateški razlog“.

Naglašavaju da instituti „nemaju obavezu da od ministarstva ili Vlade pribavljaju saglasnost na akte o unutrašnjoj organizaciji“ i zaključuju da „ministarstvo podržava unapređenje poslovanja, organizacije i funkcionisanja akreditovane NIO po naučnim oblastima, u cilju racionalnijeg korišćenja resursa, smanjenja troškova i doprinosa intenzivnijem razvoju inovativnih pravaca istraživanja u okviru tih naučnih oblasti“.

U međuvremenu, Mreža za akademsku solidarnost (MASA) pružila je podršku kolegi Ćurčiću, koji je „na nezakonit način otpušten odlukom direktorice Instituta za ratarstvo i povrtarstvo dr Svetlane Balešević Tubić“.

Dr Živko Ćurčić 13 godina radi na istraživanjima u vezi sa šećernom repom u Institutu, a poslednje četiri godine pokušava da ih sačuva od potpunog gašenja. Ukoliko izgubi ovu bitku, po svemu sudeći, nepovratno će biti izgubljen i veliki deo jedinstvenih genetičkih resursa koji se nalaze u kolekciji Instituta. Kada je reč o navodnom prekršaju zbog koga je kolega Ćurčić otpušten, u potpunosti smo saglasni sa mišljenjem Sindikata nauke, dostavljenom Institutu u kome se iznosi stav da kolega Ćurčić svojim izjavama nije učinio povredu radne obaveze – navodi se u pismu.

Dodaju da se naučni rad zasniva na javnosti i da je potpuno neshvatljivo da državni institut, koji je osnovan po Zakonu o javnim službama, izjavu svog zaposlenog o ugroženim istraživanjima može iskoristiti kao osnov za davanja otkaza.

– Svaki dan i na svakom koraku se suočavamo s dramatičnim posledicama sve raširenije prakse da se u našim državnim institucijama umesto znanja više ceni diploma pa makar i bila lažna, umesto stručnosti poslušnost, a umesto integriteta poltronstvo. Cenu za to plaćaju ne samo odvažni naučnici poput dr Ćurčića i njihovih porodica već i svi građani Srbije – navodi se u pismu podrške.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari