Moskva traži savez protiv Japana 1Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Moskva traži nedvosmislenu obavezu Engleske za akciju protiv Japana, piše list Vreme pre 80 godina.

Moskva traži savez protiv Japana 2Pitanje garantija baltičkim državama ima samo podređen značaj. Engleska je voljna da, ako je potrebno, ne samo da garantije baltičkim državama mimo njihove volje, nego da ih, uz izvesna uveravanja od strane Sovjetske Rusije, prepusti njihovoj sudbini.

Ipak, to nije glavni i odličujući zahtev Sovjetske Rusije. Ruski pregovarači traže, šta više, obavezne engleske garancije za slučaj da Sovjetska Rusija, u nastupanju svojih obaveza pružanja pomoći, dođe u sukob sa Japanom.

Osim toga, oni traže i obaveznu deklaraciju engleske da će ona pomoći Rusiji u slučaju sukoba sa Japanom.

U listu Vreme nalazimo još nekoliko zanimljivih naslova. Jedan od njih je to da je Dancig najosetljivija tačka Evrope i da sve više rastu tenzije između Nemačke i Poljske, kao i vest da Vatikan posreduje između Varšave i Berlina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

U listu Pravda nalazimo vest o izumu motora čiju će pogosnku snagu činiti voda.Moskva traži savez protiv Japana 3

Vest o ovom izvanrednom izumu prostrujao je nedavno kroz stručne publikacije sveta, izazivajući senzaciju u zainteresovanim krugovima, što je i razumljivo, jer će ovaj izum predstavljati novu epohu u civilizaciji, slično onoj nakon pronalaska parne mašine.

U ovom listu nalazimo i vest da se vrše pripreme za velike vidovdanske svečanosti i da se sprema proslava obeležavanja 550 godina od Kosovskog boja.

Ove svečanosti predviđene su kod manastira Ravanice, zadužbine kneza Lazara.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari