Muzej šabačkih Jevreja 1Foto: Dragan Eraković

Širom sveta 22. april je obeležen kao Dan sećanja na žrtve Holokausta.

U Šapcu nema danas Jevreja, ali sećanje na njih ne bledi. Da su veze dva naroda u Šapcu neugasle svedoči nedavno obnovljena sinagoga gde je postavljena i mezuza.

Zvanično, ovaj obnovljeni objekat nazvan je Muzej šabačkih Jevreja i tu se priređuju razne kulturne svečanosti, od koncerata do debata o budućim projektima. Jevreji su u Šapcu živeli od 18. veka, i dali značajan doprinos razvoju grada. Pored ostalih, u Šapcu su rođeni i živeli dr Avram Vinaver, koji je doneo prvi rendgen aparat u Srbiju, njegov sin Stanislav, književnik, novinar, prevodilac, ostavio je dubok trag na ovim prostorima, a ovde je rođen i Oskar Davičo…

U istoriji će ostati zapisano da je Šabac jedini u Evropi u jesen 1940. godine prihvatio izbegle Jevreje iz Austrije, Nemačke i Čehoslovačke. Više od hiljadu Jevreja došlo je do Kladova, ali taj konvoj nije smela da prihvati nijedna država. Oni su toplo primljeni kod Šapčana, grad ih je na svaki način pomagao. Međutim, tokom prve nemačke ofanzive, u septembru 1941. oko hiljadu Jevreja streljano je u Zasavici, a deca i žene sprovedeni su u logore. Posle rata bilo je nekoliko jevrejskih porodica starosedelaca, ali se poslednja iselila tokom ratova devedesetih na tlu bivše Jugoslavije. U prilog dostojanstvenom odnosu grada prema Jevrejima svedoči i obnova jevrejskog groblja na ulazu u Šabac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari