Na jesen treći krug vakcinacije 1Foto: EPA-EFE/Leszek Szymanski

Profesor Fakulteta medicinskih nauka u Kragujevcu dr Dejan Baskić, koji je rukovodio istraživanjem kragujevačkog Doma zdravlja o delotvornosti imunizacije stanovništva, rekao je da je na osnovu preliminarnih rezultata tog istraživanja zaključio da je svaka vakcina dobra, i da građani ne treba da razmišljaju o tome da li da se vakcinišu ili ne.

Najbolje bi bilo da u trećem krugu vakcinacije, koji će, tvrdi on, sigurno da usledi na jesen, primimo vakcinu napravljenu na nekoj drugoj platformi od one koju smo već primili, „jer tako širimo svoj imuni odgovor na virus“.

– Ja sam se vakcinisao „Fajzerom“ kao i većina zdravstvenih radnika, ali bih se revakcinisao kineskom vakcinom. Ona jeste sporija, pokazala je da joj je potrebno više vremena za stvaranje zaštite, ali kineska vakcina sadrži ceo mrtav virus i razvija imuni odgovor na sve komponente tog virusa, ne samo na onaj čuveni S protein, a fajzer vakcina je moj imuni sistem pripremila samo na S protein, rekao je Baskić za TV K1, napominjući da već postoje istraživanja koja pokazuju da je kineska vakcina bolja odbrana od novih sojeva virusa, konkretno od brazilskog soja.

Profesor Baskić je za list Danas govorio o preliminarnim rezultatima istraživanja Doma zdravlja u Kragujevcu o delotvornosti imunizacije i učinkovitosti vakcina koje su dostupne građanima Srbije. Podsetimo da je tom prilikom istakao da je istraživanje pokazalo i da je „verovatnoća obolevanja od kovida 19 kod revakcinisanih građana čak osam puta manja nego kod nevakcinisanih“. Istovremeno je u sličnom postotku, umanjena mogućnost vakcinisanih da obole od težih oblika kovida, kao što je pneumonija, na primer. Mogućnost dobijanja pneumonije je čak 15 puta manja kod vakcinisanih, u odnosu na nevakcinisane.

Vakcinisani su, nadalje, u manjoj opasnosti od hospitalizacije nego nevakcinisani. Prema rečima dr Boskića, utvrđeno da je kod nevakcinisanih od kovida obolelo 8,11 odsto osoba, a kod vakcinisanih njih 2,03 posto. U grupi revakcinisanih, broj obolelih je 1,17 odsto, dok se tri sedmice posle prijema druge broj zaraženih svodi na tek – 0,57 odsto. Istraživanje je pokazalo da je rizik od pneumonije tri puta manji nakon prve doze, šest puta posle druge, a čak 15 puta posle tri sedmice od revakcinacije.

U bolnici samo šestoro revakcinisanih

Profesor Baskić kaže da je istraživanje pokazalo i da je među obolelima koji nisu vakcinisani, 1,23 odsto njih završilo na bolničkom lečenju. Istovremeno, hospitalizovano je 0,16 odsto vakcinisanih, 0,06 revakcinisanih, a tri sedmice posle revakcinacije tek 0,02 odsto pacijenta. Od 28.630 vakcinisanih, hospitalizovano je samo šestoro pacijenata, koji su se razboleli tri nedelje posle revakcine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari