Napadi na advokate i dalje prolaze nekažnjeno 1Foto: N1

Od 55 slučajeva napada na advokate koji su evidentirani pre godinu dana kada je formirano Stalno radno telo za praćenje istraga napada na advokate nijedan nije rešen, rečeno je danas na konferenciji za medije Advokatske komore Srbije koja je obilovala kontradiktornim ocenama.

Predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac je u više navrata tvrdio da je nezadovoljan učinjenim, ali i da je „komora svoje zahteve ostvarila“ i da su „stekli utisak da istrage nisu zaboravljene“, da bi potom istakao da se njegovi stavovi ne mogu svrstati u kategorije zadovoljan/nezadovoljan. Konkretno, predsednik AKS-a je pohvalio Republičko javno tužilaštvo koje je donelo obavezujuće uputstvo svim tužiocima koji napade na advokate moraju da tretiraju kao prioritetne predmete, a pozitivnim je ocenio i izmene Krivičnog zakonika koje su napad na advokate uvrstile u krivična dela.

– Zadovoljan sam radom stalnog tela. Mi se nalazimo na izvoru informacija i u poziciji smo da dajemo sugestije nadležnim institucijama koje istrage vode. Uvidom u rad istražnih organa došli smo do zaključka da najveći problem u istragama nastaje u komunikaciji između tužilaštva i policije, kazao je Gostiljac.

Međutim, upitan o broju sudskih presuda, otpočetih postupaka i podignutih optužnica Gostiljac je istakao da za godinu dana koliko je prošlo od formiranja tela nijedan slučaj nije rešen.

Ništa koherentniji predsednik AKS-a nije bio ni kada je govorio o istrazi ubistva advokata Dragoslava Ognjanovića koje je i bilo okidač za formiranje stalnog radnog tela. Gostiljac je podelio sa okupljenima da je u istrazi napravljen „mali pomak“ i da su advokati uvereni da je preduzeto dovoljno istražnih radnji i da istraga nije zaboravljena.

– Policija, BIA i tužilaštvo su formirali svoju radnu grupu koja radi na istrazi i koja se sastaje nedeljno ili na dve nedelje. Radi se o međunarodnoj istrazi. Želimo da budemo konstruktivni i da imamo razumevanja, kazao je Gostiljac, ističući da su oni upoznati sa brojem i vrstom istražnih radnji koje su preduzete sa ciljem da se privede ubica Dragoslava Ognjanovića, ali da nije uloga komore da te informacije deli sa javnošću.

Međutim, na pitanje koje sve zemlje obuhvata međunarodna istraga, Gostiljac je kazao da ne zna tu informaciju i da su oni dobili samo uopštene informacije.

– Ne možemo da budemo zadovoljni načinom na koji se vodi istraga. Mi realno nismo dobili ništa, osim da ima pomaka, kazao je on i otvorio pitanje prisluškivanja Dragoslava Ognjanovića. Gostiljac je kazao da su nadležni izbegavali razgovor na tu temu, a upitan o izvoru informacije rekao: „Advokati su obavešteni ljudi.“

Odmor ili opstrukcija?

Glavni pretres u postupku koji se vodi protiv bivšeg predsednika opštine Grocka Dragoljuba Simonovića, optuženog da je naložio paljenje kuće novinaru portala Žig info Milanu Jovanoviću, juče je u Drugom osnovnom sudu u Beogradu odložen zbog nepojavljivanja advokata odbrane. Sud, koji je prethodno odbio da odloži pretres zbog godišnjih odmora advokata odbrane, branioce je zbog opstrukcije kaznio sa 80.000 dinara. Jedan od kažnjenih advokata je i predsednik Advokatske komore Srbije Viktor Gostiljac, koji je juče držao konferenciju za medije. Upitan zbog čega opstruiše postupak Gostiljac je kazao da ne želi da „privatizuje“ konferenciju tim temama. On je dodao da ništa nije slagao sud i da se on zaista nalazi na odmoru, a da je tema konferenciju suviše značajna. Na konstataciju da mu je značajnija konferencija od sudskog postupka u odbranu predsednika AKS-a su se ubacili predsednik Advokatske komore Beograda Jugoslav Tintor i predsednik AK Šapca Vladan Mijailović konstatacijom da bi novinari trebalo da se zapitaju zašto je sudu toliko stalo da se pretres održi. Nakon odloženog postupka oštećeni novinar Milan Jovanović je ocenio da je kazna za branioce suviše blaga jer se radi o opstrukciji postupka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari