Narodno pozorište u Beogradu nije zadovoljno radom 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

U ovom prelistavanju predratnih listova Vreme i Pravda možete pročitati kako je čovek zbog opijanja ostao bez cvećare, kako je izgledalo klizalište u Zemunu i zašto Narodno pozorište u Beogradu nije proslavilo godišnjicu.

Vreme u svom broju za 4. januar piše o tome zbog čega nije proslavljena 75-godišnjica Narodnog pozorišta u Beogradu. Kako navodi Vreme, Narodno pozorište je uvek na svečan način proslavljalo svoje godišnjice što se očekivalo i ovoga puta.

Narodno pozorište u Beogradu nije zadovoljno radom 2Zbog svega toga redakcija Vremena obratila se upravniku Narodnog pozorišta Milanu Prediću, sa pitanjem zašto godišnjica nije proslavljena za ova dva meseca i da li će je biti. Na pitanje novinara Predić je odgovorio da nema potrebe organizovati godišnjicu pozorišta kad nisu zadovoljni radom i uslovima.

Kako su poručili iz Narodnog pozorišta, stanje je veoma loše i bilo bi besmisleno to malo resursa koje poseduju trošiti na slavlje, umesto toga srediće pozornice i garderobe.

Zbog preterano niskih temperaura konstantno se pomaže ugroženima, piše Vreme. Ovaj put đaci osnovne škole Vuk Karadžić dobili su zimsku obuću i odeću. Novac je prikupljan preko fondacije bivšeg obućara Vlajka Kalenića koji je kasnije u svom životu bio i proslavljeni ekonomista.

Njegov fond izdvojio je 60.000 dinara za pomaganje deci a ovom sumom obučeno je 114 đaka. Učenicima je uplaćen i topli obrok u školi kako bi imali redovnu ishranu.

Zimske čari okupile su mnogobrojne klizače na klizalištu u Zemunu, prenosi Vreme. Zemunsko društvo je ove zime na svom sportskom polju napravilo veliko klizalište. Ono se nalazi blizu Zemunskog parka i Sokolane te daje utisak kao da ste u nekom planinskom kraju a ne u gradu.

Ovo klizalište je puno od ranog jutra do večeri, deca su našla zanimljivu razonodu a i dosta je profesionalnih sportista koji se snalaze odlično na ledu.

Kako piše Vreme, građani Zemuna želeli bi da zima što duže potraje kako bi mogli da uživaju što više u svojoj novoj zimskoj razonodi.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Pravda piše o novom svetskom otkriću, reč je o sredstvu za stvaranje veštačke magle. Ovo sredstvo koristi se i za nastajanje požara i brzo palenje, a pošto je moguće stvoriti toliko magle u vazduhu ovo je odlično oružje za maskiranje. Narodno pozorište u Beogradu nije zadovoljno radom 3

Ovo sredstvo je mnogo štetno zato što je nastalo od raznih lako zapaljivih supstanci, kako navode u Pravdi, Oleum je teška gusta tečnost koja stvara dugotrajan dim bez obzira na uslove. Toliko je delotvoran da se koristi i u pomorskim ratovima na otvorenom moru.

O tome kako je trgovac opio prijatelja cvećara da bi mu on prepisao radnju, detaljno piše Pravda.

Kako se navodi u njihovom tekstu, cvećar iz Torina imao je mali kiosk koji su mnogi voleli da posećuju na čemu mu je njegov prijatelj Oliveti mnogo zavideo. Njih dvojica često su se sastajali po kafanama i pijančili, ali pošto se nikada nisu mogli složiti nikada nisu ni hteli da rade zajedno.

Oliveti je, kako se navodi, opio svog prijatelja jedne večeri i nagovorio ga da potpiše ugovor u kom mu prepušta cvećaru za 10.000 lira.

Cvećar je prijavio sve policiji, a pre toga napustila ga je i žena i svi prijatelji. Očevici koji su pozvani na sud tvrdili su da je cvećar bio trezan kad je potpisivao ugovor i sud je odbacio njegovu optužbu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari