Nemačka je čuvar hrvatskog teritorijalnog integriteta, pisao je Hrvatski dnevnik 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Tačno pre 80 godina list Vreme preneo je tekst Hrvatskog dnevnika o otvoaranju nemačke gimnazije, dok je Pravda izveštavala o dolasku nemačkog ministra inostranih poslova u Italiju.

List Vreme pisao je o tekstu Hrvatskog dnevnika povodom otvaranja nemačke privatne gimnazije u Zagrebu.

Nemačka je čuvar hrvatskog teritorijalnog integriteta, pisao je Hrvatski dnevnik 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Otvaranje nemačke gimnazije izraz je širokogrudosti banske vlasti koja je u nemačkim krugovima izazvala veoma dobar utisak i posvedočila o visokom kulturnom stepenu hrvatskog naroda“, piše list Vreme.

Dokaz je iskrenog prijateljstva hrvatskog naroda i Rajha, ocenjuje se u tekstu.

Hrvati su oduvek imali pozitivno mišljenje o Nemačkoj i za preokret u odnosima nije bilo razloga.

„Mada se Nemačka nikad nije mešala u unutrašnje prilike Jugoslavije, ipak smo zadovoljstvom prenosili navode nemačke štampe, koja je više puta pokazala razumevanje za položaj hrvatskog naroda i za misiju koja joj je podeljena u ovom delu Evrope“ tvrdi Hrvatski dnevnik.

Nemačkoj je u  uvek interesu bilo očuvanje hrvatskog integriteta, ocenjuje se u tekstu.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Pravda pisao je o navodima stranih medija da se na nizu održanih sastanaka osovinskih država planira objedinjen napad Nemačke i Italije na Veliku Britaniju.

Nemačka je čuvar hrvatskog teritorijalnog integriteta, pisao je Hrvatski dnevnik 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Rat koji se vodi od Severnog Mora do Indijskog Okeana predstvalja jedan rat“, zaključak je nakon održanih sastanaka.

Ministar inostranih poslova nemačke fon Ribentrop izjavio je nakon sastanka za italijanske medije da se „rat ne vodi samo protiv Engleske, iz ovog rata se rađa novi poredak“.

Planirane akcije biće konačni napad na Englesku sa objedinjenim nemačko-italijanskim snagama, u kom će se pokazati njihova puna snaga.

 

Nova organizacija Evrope, Sredozemlja i sveta je problem koji će se naći na stolovima političara Osovine.

Nemački DNB- izveštavao je o napadima engleskih snaga na nemačke gradove i istakao jednu situaciju u kojoj je umrlo i jedno dete.

„Englesko vazduhoplovstvo besomučnim napadima na nemačke gradove tražo je žrtve u nemačkom građanstvu“, izveštavali su nemački mediji.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari