Niš: Aplikacija koja spaja dijagnozu i lekove pobedila na Hakatonu 1Foto: SICEF

Zadatak petog “Hakatona“, 24-časovnog takmičenja u programiranju koje je održano proteklog vikenda na Elektronskom fakultetu u Nišu, bio je da se osmisli aplikacija koja bi bila neka vrsta podrške u medicini.

Osam timova od po četiri člana imali su jedan dan da osmisle aplikaciju na ovu temu u lično izabranoj tehnologiji i predstave je žiriju, piše portal Južne vesti.

Kako kažu organizatori “Hakatona”, prvo mesto osvojio je tim “RAF Bullets v2“ koji dolazi iz Beograda, dok su “Aviato” i “Dabome“ osvojili drugo i treće mesto.

Ideja prvoplasiranog tima “RAF Bullets v2” bila je lakše dijagnostifikovanje određene bolesti i ispis svih lekova koji odgovaraju toj bolesti. Uz to uspostavili su bolju komunikaciju lekar – pacijent – objašnjavaju organizatori.

Drugoplasirani tim “Aviato” je napravio hibridnu aplikaciju, a njihova ideja je bila da se uspostavi bolja komunikacija između lekara i pacijenata i prioritizuju hitni slučajevi lekarima. Aplikacija koju je osmislio tim koji je osvojio treće mesto jeste za pomoć dijabetičarima, a koja bi imala mogućnost da se u nju unesu izmerene vrednosti glukoze u krvi, kao i opciju da se lekar obavesti o hitnim slučajevima pacijenata.

Stručni žiriji koji je ocenjivao timove činili su profesori Elektronskog fakulteta, doc. dr Aleksandar Stanimirović i dipl. inž. Igor Antolović, dok je treći član žirija bio predstavnik kompanije Holycode Nenad Jovičić.

Kako kažu iz Studentskog inovacionog centra Elektronskog fakulteta u Nišu (SICEF), rešenja i kodovi aplikacija biće postavljeni na sajtu Hakatona.

Za takmičare su održana i tri predavanja “Specijalne developerske jedinice“ kompanije ApexSQL, zatim “Analiza podataka u programskom jeziku Python“ kompanije Holycode, i poslednje predavanje držao je Petar Pejić na temu “Kako preživeti i pobediti Hakaton?”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari