Niš sinoć oborio sopstvene rekorde po zagađenju vazduha 1Ilustracija Foto: Pixabay

Tokom minule noći Niš i Valjevo bili su gradovi sa najzagađenijim vazduhom u Srbiji, a izmerene koncentracije štetnih čestica PM10 i PM2,5 u 20 časova i 21 čas u Nišu najviše su u proteklih mesec dana i višestruko su premašile dozvoljene vrednosti, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine.

U 20 časova na mernoj stanici kod Instituta za javno zdravlje Niš koncentracija čestica PM2,5 bila je 153 mikrograma po metru kubnom, a kod Osnovne škole „Sveti Sava“ 109 mikrograma.

Prema Uredbi o uslovima za monitoring i zahtevima za kvalitet vazduha, granična vrednost izloženosti suspendovanim čestima PM2,5 iznosi 25 mikrograma po metru kubnom vazduha, a tolerantna vrednost iznosi 30 mikrograma po metru kubnom.

Granična vrednost PM10 čestica iznosi 50 mikrograma po metru kubnom, a u Nišu je sinoć u 20 časova njihova koncentracija kod Instituta za javno zdravlje iznosila 154 mikrograma po metru kubnom, dok je kod škole „Sveti Sava“ koncentracija bila 109 mikrograma.

Merenja pokazuju da su tokom noći koncentracije PM2,5 i PM10 čestica u Nišu opale, a jutros u sedam časova iznosile su između 33 i 37 mikrograma po metru kubnom, što vazduh u Nišu svrstava u kategoriju „prihvatljiv“.

U poslednjih nedelju dana koncentracije PM10 i PM2,5 čestica u vazduhu u Nišu konstantno rastu, s tim što su po pravilu veće od dozvoljenih vrednosti u večernjim satima, a u drugim delovima dana smatraju se prihvatljivim ili dobrim.

Glavni izvor zagađenja u Nišu, po ocenama stručnjaka, su dimnjaci, jer u gradu veliki broj ustanova za grejanje koristi loš ulje, mazut i ugalj.

Lekari upozoravaju da povećane koncentracije čestica PM10 predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi, naročito za rizične kategorije stanovništva u koje spadaju starije osobe, hronični bolesnici, deca i trudnice. Suspendovane čestice PM2,5 predstavljaju još veću opasnost za ljudsko zdravlje od čestica PM10, jer mogu da dođu do najdubljih delova pluća, do malih disajnih puteva i do alveokapilarne membrane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari