Niš: Vandalizam na spomeniku ili u državi? 1Foto. City radio

Lepljenje dvadesetak listova sa izvodima iz Ustava Srbije na spomenik oslobodiocima Niša na centralnom gradskom Trgu Kralja Milana, od strane dvadesetak mladih demonstranata, koji su se sinoć, osmi put zaredom, okupili kako bi izrazili protest zbog politike aktuelne vlasti..

…i njenog načina borbe protiv epidemije korona virusa, izazvalo je različite reakcije u javnosti. Zalepljeni delovi Ustava su uklonjeni sa spomenika, te ih jutros nije bilo.

Jedan od provladinih dnevnika je o ovakvoj akciji učesnika građanskog protesta izvestio pod naslovom: „Vandalizam u Nišu“, pritom pogrešno navodeći da su oni oskrnavili spomenik tako što su „lepili svoje parole i zahteve“, pripisujući im stranačku sadržinu. List je naveo da „niko od organizatora večeras nije hteo da odgovori na pitanje otkad su spomenici postali tabla za oglašavanje političkih stranaka i znaju li se imena ljudi koji su oskrnavili obeležje”.

Dopisnici tog lista, inače, nisu pratili i izveštavali sa protesta, a tekst objavljen u onlajn izdanju potpisala je redakcija.

Reakcije čitalaca bile su izrazito negativne, tako da su demonstranti koji su na spomenik zalepili delove Ustava označeni kao “primitivci”,”barabe”, “sramota” ili “negativno ostrašćeni i nevaspitani avanturisti”, koje “treba skloniti iz javnog života” i “dakonski kazniti” za svaki zalepljeni papir, pa i zatvorom. Sličnih reagovanja bilo je i na društvenim mrežama.

Mladen Jovanović, direktor Nacionalne koalicije za decentralizaciju, kaže za Danas da kulturno- istorijski spomenici s pravom uživaju posebnu zaštitu države i zakona, te da njima svakako ne bi trebalo bilo šta lepiti, pa ni privremeno, ali upozorava da daleko veću društvenu opasnost predstavljju podele u društvu koje generiše vlast, između ostalog i preko svojih medija.

Jovanović podseća da vlast i “njeni” mediji često nisu osuđivali to što su desničarske grupe u Nišu na kulturno- istorijskim spomenicima ili u takvim delovima grada lepile letke ili ispisivale grafite sa porukama mržnje ili nacističkim simbolima.

Nije poznato da je neko uopšte odgovarao zbog nacističkih poruka na spomeniku Tri pesnice na brdu Bubanj, posvećen streljanim građanima u Drugom svetskom ratu, ili na zidinama Nišavskog keja.

Neki od ekstremnih desničara koji su pre više od godinu dana izboli studenta Uroša Janjića jer nije hteo da skine majicu sa antifašističkom porukom ne samo da nisu odgovarali za to, već su, prema nezvaničnim informacijama, “ubačeni” da izazovu nerede na aktuelnim građanskim protestima.

– Aktuelna vlast, čija se kompletna politika uglavnom svodi na spinovanje i pravljenje lažne slike o našoj realnosti, u konstantnoj je kampanji teške polarizacije i podele u društvu, što je izuzetno opasno. Oni su digli ruke od građana koji su ih “pročitali”, već su usmereni na jačanje i konsolidaciju svojih glasača, urušavajući tako čitavo društvo i mogućnost bilo kakvog dijaloga. Po ugledu na gebelsovsku propagandnu mašineru, koja je kreirala politiku “mi ili oni”, ona šalje poruke koje više ne sukobljavaju samo građane koji su za vlast ili opoziciju, već sve građane međusobno- kaže Jovanović.

Demonstranti koji su zalepili delove teksta iz Ustava nisu najavili da li će njihov protest, na kojem je inače sve manje građana, biti nastavljen.

Protest u Nišu započeo je 8. jula, dan posle okupljanja u Beogradu, a nakon što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio mogućnost uvođenja policijskog časa.

Na ovom protestu u početku je bilo nekoliko hiljada građana, koji su između ostalog išli ispred policije, suda i SNS-a, kako bi im na različite načine saopštili svoje poruke, a ozbiljnijih incidenata ili sukoba sa policijom nije bilo.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari