Nismo davali oružje na veresiju 1Foto: Freeimages/cierpki

U tekstu „Zastava oružje prodaje oružje na veresiju“, objavljenom 9. januara 2020. u listu Danas, autora Zorana Radovanovića, novim lažima se nastavljaju, očigledno organizovani napadi na odbrambenu industriju Srbije, ovoga puta na fabriku „Zastava oružje“.

Jedini cilj iznošenja neproverenih i paušalnih izjava „zabrinutih stručnjaka“ i navodno „većine zaposlenih upućenih u probleme fabrike“ je narušavanje ugleda „Zastava oružja“ i direktna podrška našoj konkurenciji.

Fabrika „Zastava oružje“ od 2012. godine do danas, nikome nije davala „oružje na veresiju“. Svi poslovi su realizovani u skladu sa ugovorima.

O znatno uspešnijem poslovanju kompanije u prethodnih sedam godina govori i podatak da su u periodu od 2006. do 2012. godine ukupni prihodi „Zastave oružja“ iznosili oko 11 milijardi dinara, a od 2013. do kraja 2019. godine prihodi preduzeća su skoro utrostručeni i iznose oko 30 milijardi dinara.

Dug od 17 milijardi dinara i gubici od 30 miliona evra, koji se pominju u tekstu, osnovni su dug i kamate nastali u periodu pre 2012. godine i posledica su lošeg poslovanja i načina rada tadašnjih upravljačkih struktura preduzeća koje nije izmirivalo ni obaveze prema zaposlenima, a ni prema državi i poslovnim partnerima.

Od 2012. godine fabrika redovno isplaćuje zarade zaposlenima i izmiruje sve obaveze prema njima i državi, pa je netačna i informacija izneta u Vašem tekstu da „Zastava oružje“ trenutno na ime poreza i doprinosa duguje oko pet miliona evra.

Neargumentovano i paušalno ocenjujete da je većina zaposlenih, a i navodno „upućenih u probleme fabrike“ stava, da država ništa ne preduzima da ovo privredno društvo izvede iz, kako kaže autor teksta „dužničkog ropstva“ i to „u cilju ubrzane privatizacije fabrike“.

Upravo uz pomoć države, od 2012. godine stabilizovano je poslovanje fabrike „Zastava oružje“.

Vlada Republike Srbije je 2017. godine investirala u „Zastava oružje“ 9,7 miliona evra za nabavku nove opreme i poboljšanje uslova rada zaposlenih, što je bilo dva puta više od ulaganja u bilo koju drugu fabriku odbrambene industrije. Značajno je obnovljen tehnološki park preduzeća.

Nabavljene su najsavremenije CNC mašine i oprema za mašinsku obradu, lasersko i vodeno sečenje, kao i pojedina proizvodna oprema koja se po prvi put koristi u R. Srbiji, poput industrijskih 3D štampača za metal i kompozitne materijale.

Ovim ulaganjima obezbeđen je kontinuitet proizvodnje uz poboljšanje kvaliteta proizvoda, smanjenje troškova proizvodnje i održavanja, a ukupan proizvodni kapacitet je povećan za oko 60% u odnosu na 2012. godinu, pri čemu su proizvodni kapaciteti za pojedine proizvode koji su poslednjih godina najtraženiji na tržištu udvostručeni.

Kroz mehanizam otkupa društvenog kapitala, a na osnovu nedavno usvojenog zakona o proizvodnji i prometu naoružanja i vojne opreme i na bazi ostvarenih rezultata poslovanja privrednog društva, država će nastaviti ulaganja u savremena tehnološka rešenja, nove mašine, unapređenje postojeće opreme i poboljšavanje uslova rada zaposlenih.

Takođe je netačna informacija da su sve fabrike, osim fabrike „Zastava oružje“, izvršile konverziju dugovanja.

Nakon formiranja grupacije Odbrambene industrije Srbije otpočelo je i formiranje projektnih timova koji će rešiti konverziju i osloboditi sve preostale (a u pitanju je većina) fabrike odbrambene industrije nasleđenih nagomilanih dugova koji su nastali do 2012. godine.

Svi pokušaji uvlačenja privrednog društva „Zastava oružje“ kao i predstavnika Ministarstva odbrane, koji se o njemu staraju, u medijske afere, raznim insinuacijama, deo su politički sinhronizovanog napada nedobronamernih pojedinaca u cilju direktne podrške konkurentima „Zastava oružja“ i urušavanja poslovanja naše fabrike.

Tendenciozni i zlonamerni medijski napadi uticaće i na poslovanje naših kooperanata i podizvođača u kojima je zaposlen veliki broj radnika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari