Nisu usvojene suštinske primedbe 1Ilustracija Foto: Freeimages

Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca saopštilo je danas da žali što Nacrt amandmana na Ustav Srbije, koji je Ministarstvo pravde uputilo Venecijanskoj komisiji ne sadrži suštinske razlike u odnosu na radni tekst koji je ovo udruženje ocenilo kao umanjenje dostignutog nivoa nezavisnosti sudstva i samostalnosti javnog tužilaštva.

Suštinske primedbe nisu uvažene, a predloženim nacrtom amandmana se povećava uticaj zakonodavne i izvršne vlasti na javno tužilaštvo, navodi se u saopštenju.

UJT konstatuje da Nacrt amandmana čini skroman, ali nedovoljan, pomak u odnosu na radni tekst u delovima koji se tiču garantovanja zabrane uticaja na javno tužilaštvo u pojedinačnim predmetima krivičnog gonjenja, vraćanja funkcionalnog imuniteta i samostalnosti javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca, kao i uvođenja pravnog sredstava protiv obaveznog uputstva.

Ipak, nacrt zadržava u celosti rešenja koja su problematična sa stanovišta depolitizacije pravosuđa i vladavine prava, ukazalo je Udrženje javnih tužilaca.

Nacrt zadržava rešenje prema kome izabrani predstavnici tužilaca čine manjinu u Visokom savetu tužilaca, dok su „istaknuti pravnici“ koje bira Narodna skupština zajedno sa ministrom nadležnim za pravosuđe u većini, što omogućava Visokom savetu tužilaštva da donosi odluke bez ili protivno glasovima tužilaca.

Takođe, zadržana je odredba kojom se prvi izbor zamenika javnog tužioca uslovljava završenom obukom u instituciji za obuku u pravosuđu kojoj instituciji nacrtom amandmana nije garantovana nezavisnost i samostalnost u odnosu na izvršnu i zakonodavnu vlast.

Navedenim rešenjima izbor javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca stavlja pod potpunu kontrolu parlamentarne većine, odnosno vladajuće politike.

Posebno je zabrinjavajuće što Nacrt sadrži određena rešenja koja predstavljaju korak unazad, čak i u odnosu na radni tekst amandmana. Tako je izbor svih javnih tužilaca poveren Narodnoj skupštini umesto Visokom savetu tužilaca, a za izbor Vrhovnog javnog tužioca, umesto kvalifikovane većine, propisana je prosta većina.

Uz zadržano kruto hijerarhijsko uređenje javnog tužilaštva, izbor tužilaca od strane proste parlamentarne većine, predstavlja mehanizam kojim parlamentarna većina potpuno kontroliše tužilaštvo.

Udruženje podseća građane da je samostalno i funkcionalno nezavisno tužilaštvo prevashodno interes građana, jer javni tužioci treba da postupaju u javnom interesu, a ne u interesu izvršne vlasti ili političkih partija, kao i da suštinske borbe protiv korupcije u društvu nema bez potpune depolitizacije tužikaltva.

UJT poziva Vladu Srbije da ponovo otvori javnu raspravu i omogući suštinski dijalog, u cilju iznalaženja najboljih ustavnih rešenja koji garantuju vladavinu prava, nezavisno, pravično, efikasno i odgovorno pravosuđe, na korist svih građana Srbije. (kraj) sv 15:08

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari