Nova regulacija saobraćaja na Terazijama 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre tačno 80 godina list Vreme na naslovnoj strani pisao je o prekidu diplomatskih odnosa Francuske i Velike Britanije, dok je list Pravda izvestio o tajnom sporazumu Francuske i Italije o Sueckom kanalu.

Prema pisanju lista Vreme francuski ministarski savet odlučio je da prekine diplomatske sa Engleskom nakon što je saslušao izveštaj o neopravdanom napadu koji je „moćna engleska eskadrila izvršila na francusku kod Mero el Bekira“.

Nova regulacija saobraćaja na Terazijama 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

U rubrici „Beogradski život“, između ostalog, objavljen je tekst o problemu uređenja centra Beograda. Navodi se da opština namerava da izgradi podzemne prelaze sa jednu na drugu stranu Terazija kako bi se olakšao tramvajski i automobilski saobraćaj.

Da bi se ovo izvelo, biće uklonjeni svi skverovi sa Terazija. Trg će ostati čist, samo što će mesto bašte na najvećem skveru doći peroni.

Osim toga, umesto fontana ima da se postave manji polukruzi, sa jedne i druge strane duplog tramvajskog koloseka, da bi se na toj glavnoj raskrsnici olakšalo razvrstavanje saobraćaja.

Najzad, umesto skvera sa baštom koji se pruža iza fontane u pravcu Kolarčeve ulice, biće sa jedne i druge strane tramvajskog koloseka branici uz koje će automobili moći da pristaju, ukoliko su trotoari zauzeti.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Na stranicama Pravde našla se reportaža o Vrnjačkoj banji – ponosu Jugoslavije. Po novom regulacionom planu, najpoznatija banja u zemlji, koja je u prošloj godini imala 35.000 pratilaca, biće najmodernije uređena.

Nova regulacija saobraćaja na Terazijama 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„Počela je ovogodišnja glavna banjska sezona i u parku već koncertira muzika Kraljeve garde. Sa sviju strana strana naše prostrane otadžbine povrveo je svet u Vrnjce“, pisao je repoter Pravde pre 80 godina.

Mineralne vode Vrnjačke banje, na daleko su čuvene, a i samo uređenje banje rapidno je krenulo napred. I privatna inicijativa učinila je mnogo – zidan je veći broj pansiona i divnih vila, tako da Vrnjci danas imaju preko 400 zgrada.

„Vrnjci u pogledu svog uređenja napreduju s velikim poletom i u skorijoj budućnosti moći će da se kaže: Vrnjačka banja je naš Viši, naš Karlsbad – po njenom uređenju, a već je poznato da za vrnjačke mineralne vode svet kaže: ‘To su čudotvorne vode, koje su milione izlečile'“, navodi se, između ostalog, u tekstu.

U planu je da se podignu mnogo tražena odeljenja: za gargarizaciju, ispiranje creva, za fizikalnu i dijagnostičku terapiju, biće tu i kupatilo sa promenljivom vodom. A na Aleksandrovom brdu projektovano je da se podigne i pozorište pod vedrim nebom.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari