Novosađani obeležili četvrtu godišnjicu pada vojnog helikoptera 1Foto: Radovan Balac

Učesnici protesta „1 od 5 miliona“ u Novom Sadu obeležili su danas četvrtu godišnjicu nesreće u kojoj je živote izgubila četvoročlana posada vojnog helikoptera, te dvojica medicinskih radnika i tek rođena beba iz Novog Pazara.

Građani Novog Sada okupili su na Trgu republike i bez političkih govora, uz sveće i prigodan recital, obeležili godišnjicu tragedije u kojoj je, između ostalih, smrtno nastradao i Novosađanin major Omer Mehić.

Učesnici skupa poručili su da im je građanska obaveza da čuvaju  uspomenu na one koji su izgubili živote u obavljanju svoje profesionalne i ljudske dužnosti, ali i ponovili zahtev da krivci za tu nesreću budu primereno kažnjeni.

Nesreća u kojoj je izgubljeno sedam ljudskih života, dogodila se 13. marta 2015. godine u pokušaju spasavanja novorođenog deteta kojem je bila potrebna hitna medicinska pomoć.

Helikopter se srušio nedaleko od aerodroma „Nikola Tesla“ pošto posada nije uspela da po noći i gustoj magli prizemlji letelicu koja nije ni bila opremljena uređajima za let i sletanje u takvim uslovima.

Zvanična istraga je pokazala da je medicinski transport bebe od Raške do Vojnomedicinske akademije u Beogradu inicirao ministar zdravlja Zlatibor Lončar, a da je vojnu akciju – protivno propisanim procedurama i „lancu komandovanja“ i bez znanja Generalštaba Vojske Srbije – zahtevao tadašnji ministar odbrane Bratislav Gašić.

Prvobitno je bilo planirano da helikopter sleti na heliodrom Vojnomedicinske akademije, što je predlagao i major Mehić, ali je pod još nerazjašnjenim okolnostima posadi naređeno da leti na maglom prekriveni aerodrom „Nikola Tesla“. Ispostavilo se, takođe, kako su prve vojne procene ukazivale na to da ne postoje meteorološki uslovi za let, a komandant vazduhoplovne brigade general Predrag Bandić je u istrazi potvrdio da ga je ministar zdravlja Lončar zvao telefonom i obavestio da „ima nameru da prisustvuje sletanju“.

Glavna krivica za nesreću, međutim, pripisana je poginuloj posadi helikoptera, a tadašnji predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je odbacio zahteve da se utvrdi i odgovornost njegovih ministara, sad već poznatom i često citiranom rečenicom: „Ne dam Gašića, ne dam Lončara“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari