Novosađani ubijaju uglavnom subotom, na taj dan se dešava četvrtina ukupnog broja ubistava, a najkritičnije doba dana je od 23 sata do tri sata ujutro – tada se dogodi gotovo polovina ubistava. Od bezmalo dvesta ubistava na teritoriji Južnobačkog okruga za poslednjih 14 godina, u Novom Sadu dogodio se 71 najteži zločin.

Novosađani ubijaju uglavnom subotom, na taj dan se dešava četvrtina ukupnog broja ubistava, a najkritičnije doba dana je od 23 sata do tri sata ujutro – tada se dogodi gotovo polovina ubistava. Od bezmalo dvesta ubistava na teritoriji Južnobačkog okruga za poslednjih 14 godina, u Novom Sadu dogodio se 71 najteži zločin.
Najkritičnija godina bila je 2006. kada se na teritoriji Novog Sada dogodilo deset ubistava, to je bilo čak sedam ubistava više u odnosu na prethodnu godinu, a statistika pokazuje da je kritičan mesec za Novi Sad novembar kada se dešava najviše ubistava. Ovo su samo neki od rezultata istraživanja novosadskog Novinarskog istraživačkog centra koji je, uz finansijsku podršku Izvršnog veća AP Vojvodine, postavio interaktivni Internet sajt, svojevrsnu novosadsku „mapu ubistava“ koja je jedinstvena ne samo u Srbiji već i u Evropi, jer su istraživači imali uzor u sličnoj mapi zločina napravljenoj u Čikagu.

Žena ženu ne ubija

Počinioci ubistava su uglavnom muškarci (84,4 odsto) a žene su se na ubistvo odlučile samo četiri puta u posmatranom periodu. Žrtve su takođe najčešće muškarci, ali to je i četvrtina žena. U poslednjih četrnaest godina nije bilo slučaja da su i ubica i žrtva žene.

Statistika pokazuje da ima veoma malo tzv. zadesnih ubistava – Novosađani uglavnom ubijaju svoje poznanike, prijatelje, srodnike i ljubavnice.

– Skoro polovina ubistava (45 odsto) dešava se iz vatrenog oružja, naredna četvrtina ubistava dešava se hladnim oružjem. Uz optužnicu za krivično delo ubistva najčešće ide i optužnica za ilegalno nošenje oružja – kaže sociolog Bojana Kuvačin, saradnik u ovom istraživanju.

– Počeli smo od pretpostavke da je kriminal bolest da bismo na kraju prepisali adekvatno lečenje. Na našem sajtu možete videti najnovije vesti iz oblasti kriminala u Novom Sadu, zatim saopštenja Okružnog suda i novosadske policije, kao i fotografije nestalih osoba – kaže autor istraživanja Sonja Raletić Dotlić, po mnogima doajen sudskog izveštavanja među novosadskim novinarima.
– Prva završena oblast u našim istraživanjima su ubistva kao najteži oblik zločina, a svaki događaj smo prvo smestili na mapu Novog Sada. Odmah se pokazalo da su dve najcrnje tačke u gradu Ulica Branimira Ćosića i Limanski park. Sa ove interaktivne mape lako možete doći do podataka o svakom ubistvu – kaže ona.
– Za potrebe ovog istraživanja Okružni sud u Novom Sadu prvi put je otvorio svoju obimnu fotodokumentaciju, a fotografije sa ovih događaja možete videti samo ako ste stariji od 18 godina i ako to stvarno želite. Tu se mogu videti sve okolnosti događaja, ime i prezime okrivljenih i oštećenih, izveštaji sa suđenja, sve faze postupka i pravosnažna kazna, kao i autentične fotografije – kaže Sonja Dotlić i navodi da su u Novinarskom istraživačkom centru spremni i za mapiranje ostalih vrsta krivičnih dela – razbojništava, silovanja, teških saobraćajnih nesreća.
Na prigodnoj prezentaciji u Izvršnom veću Vojvodine pritiskom Bojana Pajtića, predsednika PIV, na taster „enter“ Internet sajt www.nskriminal.net postao je vidljiv svim korisnicima interneta.
– Novi Sad i Vojvodina su sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka bili neka vrsta bezbednosne oaze u našoj zemlji i u odnosu na gradove i regije u mnogim zemljama Evrope – naveo je Pajtić tom prilikom. Nažalost, teška krivična dela su danas i kod nas postala uobičajena pojava. Građani Novog Sada i Vojvodine od ovog sajta i od ovakvog pristupa Novinarsko-istraživačkog centra imaće svakako veliku korist i zato smo osetili potrebu da podržimo ovakav projekat koji će građanima obezbediti bezbedniji život – rekao je Pajtić.
Ni pokrajinski sekretar za informisanje Milorad Đurić ne štedi reči hvale za ovaj istraživački projekat.
– Naše društvo još uvek spada u tzv. anomična društva, u kojima postoji velika razlika između ciljeva i sredstava da bi se oni ostvarili i to je snažan generator kriminaliteta. Dokle god je društvo u takvom stanju, mi smo u stanju povećanog rizika od raznih oblika kriminala i ovo je na neki način opomena građanima i mogućnost da uvide šta se dešava oko njih. Takođe, ovakvi projekti mogu da budu i jedna vrsta sofisticiranog pritiska na državne organe, jedna vrsta javne svesti koja dodatno opominje državne institucije na važnost i veličinu ovog problema. Zato smo stali iza ovog projekta – kaže Đurić.
Stevan Krstić, portparol Policijske uprave u Novom Sadu, smatra da će ovaj sajt doprineti boljoj informisanosti građana i njihovoj bezbednosnoj kulturi.
– Novosadski policajci su u razjašnjavanju ovih ubistava ispoljili izuzetnu efikasnost, što potvrđuje procenat rasvetljavanja od oko 83 posto. Za sada je ostalo nerasvetljeno samo sedam ubistava, ali se na njima još uvek radi. Vredan je pažnje i podatak da je od ukupno 390 krivičnih dela protiv života i tela iz prethodne godine, rasvetljeno čak 377, što je 96 posto, a da je svih osam ubistava izvršenih u ovom periodu i rasvetljeno – kaže Krstić.
Šta je sa pravima oštećenih povodom izvršenog krivičnog dela, pokušao je da odgovori novosadski advokat Vladimir Beljanski, takođe saradnik u istraživanju. – O pravima žrtava se u medijima mnogo manje govori nego o zaštiti prava okrivljenih u krivičnom postupku, kaže on. Da li je dozvoljeno staviti na ovakav sajt fotografije sa uviđaja sa stanovišta zaštite prava oštećenih, da li je to ponovno povređivanje prava žrtve i prava njene porodice? Zaključak je da ne samo da je to dozvoljeno nego je i neophodno jer je ovakvo istraživanje prvenstveno namenjeno javnosti upravo zato da bi se ovakve stvari kontrolisale i suzbijale – navodi Beljanski. – Naime, ogromna je šteta ako javnost nema pravi uvid u to koliki je broj ubistava u Novom Sadu, koje su to vrste ubistava, zbog čega su se događala, šta je policija tim povodom uradila a šta tužilaštvo, da li je sud osudio one za koje se pretpostavljalo da su krivi, kako su okončani sudski postupci – kaže on.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari