Odgovor Srpskog lekarskog društva na širenje svirepih epidemija 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Pre tačno 80 godina list Pravda pisao je o sastanku Srpskog lekarskog društva na kom se raspravljalo o mogućim opasnostima širenja zaraznih bolesti u ratnom stanju, dok list Vreme donosi priču o desetogodišnjici smrti nacionalne radnice Milke Svet. Vulović, dugogodišnje predsednice i osnivateljke društva „Knjeginja Ljubica“.

List „Pravda“ pisao je o privatnoj inicijativi Srpskog lekarskog društva koje dostavlja nadležnim vlastima rezoluciju o programu i planu borbe protiv epidamija u vreme ratnog stanja.

Odgovor Srpskog lekarskog društva na širenje svirepih epidemija 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Ono je time upozorilo na moguće posledice trenutne međunarodne situacije i podsetilo na slične događaje u istoriji ratnih epidemija.

Nepovoljni uslovi života stanovništva i vojske u takvim prilikama, nepodobna ishrana i lična higijena konsekventno dovode do opadanja imuniteta gradjana na bolesti.

Povećana kretanja stanovništva i okupljanja na javnim mestima usred ratnih okolnosti  povećavaju rizik od mogućeg kontakta sa nosiocima zaraza i daljeg širenja ovih bolesti.

Usled opšte mobilizacije smanjivao se kapacitet mirnodopskih bolnica, koje su u trenucima izbijanja epidemija radile u preopterećenim uslovima i same postajale „rasadnici epidemija“.

U tekstu se u svrsi upozorenja između ostalog navodi i svedočanstvo nemačkog lekara-istoričara Nidiera o stanju nemačkih bolnica u doba rata 1813-1814. godine. „Mučeni i glađu i žeđu, bolesnici sa još snage istrčavali su na ulicu, tu padali, i ovde skapavali. Osoblje ovih bolnica bilo je potpuno nemoćno usled ovog zla.“

Stoga se pozivalo na povećani oprez naroda u ovakvim uslovima i donošenje zaštitnih mera od strane nadležnih vlasti.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Sa druge strane, „Vreme“ u okviru rubrike „Žena i Život“ piše o desetogodišnjici smrti socijalne i  kulturne radnice, junakinje naše istorije Milke S. Vulović.

Bila je osnivateljka mnogih ženskih udruženja, i među prvima koja je shvatala položaj žene u društvu i državi.

Odgovor Srpskog lekarskog društva na širenje svirepih epidemija 3
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

Pozivala je na saradnju žena i upavo u tome videla i svrhu mnogih društava u kojima je učestvovala kao član, od kojih udruženje „Knjeginja Ljubica“ koje je i osnovala postiže veliki uspeh.

U mnogo slučajeva je u svojoj želji da pomogne srpskom narodu i sama zapadala u opasne situacije. „Bilo je to 1901. godine, kad je bila prebačena preko granice kod Prepolca i to u kolima natovarenim senom, noseći oružje. Disala je jedva kroz jednu cev koju su joj bili provukli u seno. Kad su je vojnici na granici probadali bajonetima da vide ima li šta u senu, ostala je mirna, nepomična.“

„Nije nas napustila, ona živi među nama, a naša pokolenja dičiće se njome dok je srpske žene i srpskog naroda“, piše list Vreme.

Društvo „Knjeginja Ljubica“ čija je bila predsednica, osniva Dom milosrđa za nezbrinute devojke i podiže crkvu Svetog arhanđela Mihaila u Štimlju na Kosovu,  po projektu Jelisavete Načić, prve žene arhitekte u Srbiji. Milka Vulović  sahranjena je u crkvi, kao jedna od inicijatora izgradnje crkve, i danas tamo počiva.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

„List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari