Omerović: Država se nedovoljno bavi problemima starijih 1

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković otvorila jedanas 10. Međunarodni gerontološki kongres, koji je okupio više od 200 eksperata iz Srbije i regiona, EU i SAD, kao i ombudsmane i čelne ljude institucija za ravnopravnost iz Jugoistočne Evrope.

Poverenica Janković je naglasila da odnos prema starijima i kreiranje odgovarajućih politika za ostvarivanje njihovih prava, omogućavaju ne samo ostvarivanje ravnopravnosti starijih, nego svih generacija.

– Iako je diskriminacija na osnovu starosnog doba prisutna u svim oblastima društvenog života i jedan je od razloga socijalne isključenosti, bitku sa stereotipima i predrasudama, bitku protiv vrednovanja prema krštenici, treba da vodimo svi, od pojedinaca do nadležnih institucija, istakla je poverenica Janković, kojoj je na početku Kongresa uručena godišnja nagrada „Petar Manojlović“ za doprinos unapređenju položaja starijih u Srbiji.

Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Skupštine Srbije, Meho Omerović, istakao je da se država ne bavi dovoljno starima i njihovim problemima, kojih ima na pretek.

– U Srbiji je 16 odsto populacije starije od 65 godina, podsetio je Omerović, i istakao da nisu svi penzioneri, već i lica koja ne primaju penzije u seoskim domaćinstvima. On je dodao da su žene te koje su posebno ugrožene, kao i da je nadzor nad sprovođenjem zakona nešto što bi trebalo da bude u svakodnevnom fokusu delatnosti svih narodnih poslanika.

Predsednica Međunarodne mreže za prevenciju nasilja nad starima (INPEA), Suzan B. Somers, istakla je da se u Srbiji o starim ljudima „nažalost razmišlja kao o socijalnim slučajevima, i da to mora da se promeni“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari