Opozicija u potpunom rasulu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan, pre tačno 80 godina, listovi Pravda i Vreme bili su mahom ispunjeni političkim dešavanjima iz sveta i regiona.

“Danas”je sa velikim počastima sahranjen knez Arsen, armijski general jugoslovenske vojske, u kraljevskom hramu na Oplencu, kako prenosi list Pravda.

On se pre četiri godine, nakon što se rat završio, preselio u Pariz. Ophrvan bolešću i pod bremenom godina, nije mu se ostvarila poslednja želja, a to je da još jednom dođe i vidi otadžbinu. Zato je odlučeno da njegov “večni san“ bude u kripti na Oplencu, gde svakog dana dolaze hodočasnici iz cele zemlje i sveta, da se poklone onima koji su stajali na čelu srpskog naroda.

Opozicija u potpunom rasulu 2

Sa kuća u Topoli i na Oplencu vijorile su se crne zastave i državne trobojnice spuštene na pola koplja. U mnoštvu seljaka koji su došli da se poklone senima kneza, naročito su se isticali ratnici, među njima i oni kojima je knez komandovao, prenosi list Pravda.

Američka javnost “ovih dana” sa više kritičkog duha posmatra diplomatsku situaciju u Evropi, javlja stalni dopisnik lista. U SAD vlada uverenje da u Evropi i među evropskim silama na drugim kontinentima još postoji suviše veliki broj spornih pitanja, te bi žrtvovanje Čehoslovačke moglo da se posmatra samo kao odlaganje konačnog rešenja.

Među vestima iz sveta, saznajemo o jednoj neobičnoj ljubavnoj priči učiteljice koja je nestala iz Ria de Ženeira pre 50 godina.

Filipina Krabor konačno je pronađena u toku jednog prekookeanskog putovanja broda “Negro”. Putnici broda, ugledali su ženu, čija je sama pojava budila ogromno interesovanje. Ona je bila veoma lepa i visoka, u “primitivnoj” haljini, dok su joj pokreti bili ukočeni.

Priča Filipine Krabor počinje jednostavno- sedamdesetih godina 19. veka odlučila je da krene na putovanje oko sveta. Nagovorila je roditelje da je puste u Južnu Ameriku, gde se i zaljubila u Žozea Reira, i  provela dve godine u Rio de Ženeiru. Međutim, dva dana pre venčanja, ona je bila svedok jednog razgovora iz kojeg je saznala da je Žoze vara sa drugom ženom. Još iste noći, Filipina je napustila grad i od tada je više niko nije video.

Reiro je bio optužen da je ubio lepu učiteljicu i sakrio njen leš, ali u nedostatku dokaza, sud ga je oslobodio. Ipak, kako ga je sve to strašno pogodilo, Reiro je nakon suđenja, testamentom svu svoju imovinu ostavio nestaloj Filipini, i izvršio samoubistvo.

Kraborova je to saznala tek kada se vratila u Rio de Ženeiro brodom “Negro”, nakon što je zaključila da se zasitila života u prašumama Amazona. Kako je izjavila da joj novac nije potreban,ostavila je ceo kapital prepisan testamentom u dobrotvorne svrhe, a zatim “nestala u nepoznatom pravcu”.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Sa naslovne strane lista Vreme saznajemo da je “sinoć” u mađarsku prestonicu stigao specijalni kurir, kako bi preneo nove čehoslovačke predloge za regulisanje pitanja mađarske nacionalne grupe.

Opozicija u potpunom rasulu 3

Tim povodom održana je već „jutros“ konferencija mađarske vlade, koja je obavestila novinare da ovi predlozi ne zadovoljavaju njihove zahteve, i da ih u toj formi nikako ne prihvataju.

Nakon što je Jugoslovenska nacionalna stranka na čelu sa Petrom Živkovićem i Bogoljubom Jevtićem donela odluku da se ujedini sa Hrvatskom seljačkom strankom, koju predvodi Vlatko Maček, u zemlji je nastala prava politička kriza.

Predsedništvo Jugoslovenske nacionalne stranke, dobilo je “juče”veliki broj ostavki, u kojima članovi JNS izjavljuju da istupaju iz partije zbog nedoslednosti ideologiji i programu koji su ispovedali. Ovo istupanje članova izazvali su promenu raspoloženja u vođstvu, kako bivše Seljačko-demokratske koalicije, tako i u vođstvu beogradske Udružene opozicije, koje sad uviđaju da je JNS ostao potpuno usamljen.

S druge strane, hrvatska stranka “Nezavisnost”javno je pozvala narod da ne glasa za Mačeka, koji sad stoji na istoj političkoj liniji sa Jevtićem. Pod velikim naslovom “Sporazum Maček-Jevtić- direktna izdaja Ante Starčevića”, ova stranka poziva na apstiniranje na budućim izborima.

Opozicija počinje polako da se raspada, samo nekoliko dana po ujedinjenju. Pitanje je šta će se desiti do izbora, prenosi dopisnik lista Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1938. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari