Vučić: Svaki zločin je večan 1FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

U Bačkoj Palanci održana centralna manifestacija obeležavanja Dana sećanja na ubijene i prognane Srbe u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji „Oluja“, 4. avgusta 1995. godine.

Parastos za poginule i nestale u akciji „Oluja“ služio je patrijarh srpski Irinej.

Ovo je četvrti put da Srbija i Republika Srpska zajedno obeležavaju ovaj dan. Centralna manifestacija Dana sećanja na ubijene i prognane Srbe u akciji „Oluja“ održana je stadionu Sportsko rekreativnog centra „Tikvara“.

Više nikada nikakvih „oluja“ za Srbe, zato što su Srbi, neće biti, izjavio je večeras predsednik Srbije Aleksandar Vučić i naglasio da je to „poruka Srbima i svima drugima“.

Nećemo više biti samo utočište za naš narod i naše Srbe. Bićemo zaštita za svakog od njih, stajaćemo uz svoj narod i nikome nećemo dozvoliti da ga progoni, ponižava i ubija, poručio je Vučić na državnoj komemoraciji za nastradale i nestale Srbe u akciji hrvatske vojske „Oluja“ 1995. godine.

Nemamo čega da se stidimo što smo Srbi. Suviše je velikih Srba bez čijih pronalazaka svoju sramotu bismo slavili u mraku i bez mikrofona. Kako Tesli da promenite rod, rekao je Vučić.

Dozvolite da se izvinim Krajišnicima za godine teškog ćutanja. Muk je prošao u Srbiji, ponosite se time, radujte se u ove dane tuge, jer je to dokaz da ćete biti bezbedni u svojoj kući i zauvek spaseni, rekao je Vučić.

Ništa tuđe nećemo, dodao je on, ali niko ne može da nam zabrani da se zovemo srskim imenom i prezimenom.

Hrvatska i njena politika je htela zemlju bez Srba, jer su razarali hrvatsko nacionalno biće, ocenio je Vučić koji je podsetio na brojne zločine koji su se dogodili tokom vojne akcije hrvatske vojske.

Ako to nije namera, šta je? Ako to nije etničko čiščenje, šta je? Ako to nije zločin zbog krvi, nacije i vere, kako zločin izgleda? Ne znam, ali znam da danas slave, a da nikoga bar iz puke pristojnosti za taj zločin nisu kaznili i neće, rekao je Vučić.

Srbija se menja, a proteklih 18 godina nismo razumeli i plašili se da kažemo da je to zločin, pogrom, a danas smemo, naglasio je Vučić.

Danas je Srbija u ime svih progovirila, bez trunke mržnje, bez poziva na osvetu, bez želje osim za istinom i pravdom zbog koje ponavljamo ono što ne žele da čuju, rekao je Vučić.

Svaki zločin je večan, ne može da se opravda i zaboravi, a najmanje da se slavi, rekao je Vučić.

Ti koji slave treba da znaju kad ubiješ nekoga danas, ubio si ga sutra, kada prognaš nekoga, prognao si svaki njegov dan i tren, čitavo postajanje i nema rama u koji to može da se smesti, rekao je Vučić.

Večeras smo prvi put u proteklih nekoliko decenija ovde okupili sve Srbe i srpske političke predstavnike iz Srbije, RS i Crne Gore i svi Krajišnici, gde god žive, od Busije do Kanade, treba da znaju da nisu sami i da nikada neće biti sami, rekao je Vučić.

Srbija može da postoji bez Krajine, ali ne može bez Krajišnika, ocenio je on.

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik poručio je da Srbi uvek u svojoj naivnosti veruju da je pravda moguća, „ali pravde nema tamo gde je zločinac deli“.

Govorim ovde već nekoliko puta i uvek u sebi tražim razloge za dodatnu snagu da razumemo ono što se desilo srpskom narodu, ne samo u akciji „Oluja“ i sličnim, rekao je Dodik i pomenuo mesta logora u Drugom svetskom ratu, „tamo gde su stigle ustaše i Nezavisna država Hrvatka“.

Taj Jasenovac i taj pogrom su bili politika tadašnje države Hrvatske i ne vidim razliku u onome što je bio razlog Hrvatskoj te 1995. godine, rekao je Dodik.

Dodik je rekao da niko nije osuđen za taj zločin i da je ostala samo prvostepena presuda da je „Oluja“ zločinački poduhvat da bi se Srbi očistili sa tog prostora i taj poduhvat je imao mnogo stradalih.

Ono što su uradili u „Oluji“, opljačkali, opustošili, popalili, da bi zatrli bilo kakvu mogćunost povratka. Srpsko stradanje u „Oluji“ je bilo olujno, čitave porodice su stradale, a pravde nema, predočio je Dodik.

Danas je Srbija naš identitet, nas Srba koji živimo van nje. Srbija je jasno bila garancija i onda kada je bilo potrebno da se skrasi naš narod, da ovde dođe i nađe sigurno utočište, rekao je on i dodao :“U Srbiju i danas gledamo“.

Nadam se da će Srbi u ovom veku naći snagu da objedine svoje državne prostore, da reše probleme koji su sada pred Srbijom, da se okupimo oko ideje koju predsednik Vučić snažno gura, a to je da obezbedi pravično za Srbiju, jedinstveno rešenje za pitanje Kosova, rekao je Dodik.

A, ja ga ovde molim da u onome što radi da uloži svu energiju i zaštiti i nas u RS, dodao je on.

Mi volimo Srbiju, doživljavamo je svojom zemlju, vidimo kao jedinstveni državni i politički prostor. Imamo pravo da se oko toga ne složimo ali nemamo pravo da izgubimo snagu Srbije, RS i srpskog naroda, istakao je Dodik.

Jelena Knežević, koja je bila dete kada su Srbi bežali pred hrvatskom vojskom i policijom u akciji „Oluja“, ispričala je kako joj je otac poginuo 1992. godine kao vojnik Republike Srpske, a potom i kako je majka nju, njenog brata i sestru u avgustu 1995. godine odvela zbog početka akcije „Oluja“ i u koloni su krenuli ka Srbiji.

Petrovačku cestu nadleću avioni i bombarduju. Ne postoji zvuk glasniji od krika umirućeg čoveka i jauka onih koji plaču za njim i to ću zauvek pamtiti. Pamtim iščekivanje dugo kao večnost da krenemo put ka Srbiji, rekla je ona.

„Oluja“ je Jeleni otkinula pola srca, drugu polovinu srca joj je sačuvala Srbija i hvala joj, rekla je Knežević koja je sa porodicom odrasla u Bačkoj Palanci.

Jedina krivica nastradalih je što su bili Srbi i pripadali su pravoslavnoj veri, to je njihova jedina krivica, rekao je večeras patrijarh srpski Irinej, u Bačkoj Palanci na državnoj manifestaciji sećanja na nastradale i nestale u hrvatskoj akciji „Oluja“ i dodao da je to bio jedan od najstrašnijih dana naše istorije.

To je bio strašan dan naše istorije, jedan od najstrašnjih od postojanja na ovim prostorima, rekao je patrijarh i dodao da je najtragičnije to što oni nisu postradali od ruku nepoznatog naroda, niti od ruku neke nepoznate religije, već od braće hrišćana.

To stradanje je bilo takvo da se nebo zastidelo od ludosti ljudskih, rekao je Irinej.

Ako ima nekog ko je zatajio i mogao da to zlo zaustavi, to je bila Crkva, rekao je poglavar Srpske pravoslavne crkve aludirajući na Katoličku crkvu.

Nažalost i njihova i naša tragedija, dodao je Irinej.

Ta mržnja koja je nastala u prošlosti, nastavila se i u vreme “Oluje” i što je tragično, ona je prisutna i danas, upozorio je patrijarh Irinej.

Kako Bog oprašta grehe, mi smo pozvani i nadamo se da će to oproštenje nekoga da navede da razmisli o tome što je bilo i da poželi da se takvo zlo nikada više ne dogodi, ne samo kod nas, već i svim drugim narodima, izjavio je patrijarh.

Nijedno zlo nikada nije donelo dobro jednom narodu, ni ovo strašno zlo neće doneti dobro nikome i jedini put i način je da se oslobodimo posledica zla da se Bogu molimo, pokažemo hrišćansku ljubav i oprostimo, rekao je Irinej koji je ocenio da ne vidi takvu istu želju na drugoj strani.

U „Oluji“ je, prema podacima srpskog Komesarijata za izbeglice, proterano 250.000 Srba iz Republike Srpske Krajine, 1.856 je ubijeno, a 836 vode se kao nestali. Ta akcija počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica HVO-a na područja Banije, Like, Korduna i severne Dalmacije, odnosno na Republiku Srpsku Krajinu.

Dan kasnije, 5. avgusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu, dok su kolone izbeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima ulazile u Srbiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari