Pirot: Takmičenje za najbolju peglanu kobasicu   1Foto:Z.Panić

Aleksandar Džunić iz ekipe “Kada padne prvi sneg“ , pobednik je Osmog sajma pirotske peglane kobasice koji je pobedio i prošle godine. Drugo mesto pripalo je  Milanu Saviću iz ekipe „ ‘’M/M’’ a treća nagrada pripala je Nenadu Zlatkoviću iz ekipe “Kozorog“. 

Dodeljena je i diploma za najbolje uređen štand koja je pripala ekipi Marković, a dodeljene su i nagrade najstarijem i najmlađem učesniku Sajma. Učestvovalo je 40 proizvođača peglane kobasice. Svoje proizvode predstavilo je i tridesetak vinarija i oko trideset mlekara i proizvođača sira i kačkavalja, a bilo je i proizvoda domaće radinosti i suvenira.

– Prošle godine smo bili prvi sada smo opet pobednici.To potvrđuje kvalitet naše peglane kobasice. Srećan sam zbog toga – rekao je pobednik Sajma Aleksandar Džunić iz ekipe ‘’Kada padne prvi sneg’’.

Ova gastro-turistička manifestacija održava se  danas i sutra u sportskoj hali ‘’Kej’’ u Pirotu i izazvala je veliko interesovanje posetilaca iz zemlje i inostranstva. Prema nekim procenama danas je ovu gastro-turističku manifestaciju posetilo nekoliko hiljada turista, najviše iz susedne Bugarske koji su pohrili da probaju i kupe ovaj čuveni specijalitet.

Manifestaciju su otvorili gradonačelnik Pirota Vladan Vasić , prošlogodišnji promoter glumac Marko Gvero i ovogodišnji promoter glumac Boris Milivojević. Milivojeviću je  Gvero predao  ključ grada.

-Zahvaljujem se  mnogobrojnim gostima iz cele Srbije i susedne Bugarske koji su došli u velikom broju. Juče je u našem gradu bilo veoma teško naći mesto u našem gradu. Imamo goste iz cele Srbije i inostranstva a najviše iz susedne Bugarske koji su smeštaj rezervisali dva meseca unapred. Ovo je prava stvar a hala je premala da primi sve posetioce. Nadam se da ćemo zadržati kvalitet jer je peglana odavno prevazišla naše okvire i ona je brend regionalnog karaktera. Krajem aprila će biti završen elaborat o zaštiti geografskog porekla i nadam se da će to biti završeno u ovoj godini- rekao je gradonačelnik Vladan Vasić.

Prošlogodišnji promoter Sajma  glumac Marko Gvero  nije krio zadovoljstvo što je opet u Pirotu.

– Ja sam veliki fan pirotske peglane.  Izgleda da sam je dobro promovisao jer sam opet ovde. Sajam raste i napreduje, a dobio je i velikog sponzora Jelen pivo. To je dobra simbioza pivo i kobaja- rekao je Gvero.

Promoter ovogodišnje manifestacije glumac Boris Milivojević je rekao da Pirot lepo izgleda I da se oseća kao da je kući.

-Došao sam zbog kobasice. Ona mi je odavno u glavi. Kada sam je prvi put probao pre nekoliko godina nisam znao da ovaj festival postoji. Obići ću sve štandove i probati ovaj specijalitet. Poneću naravno rodbini i prijateljima. Doći ću ja ponovo- kaže Milivojević.

-Veliko mi je zadovoljstvo što sam na čelu žirija. Drago mi je što je Sajam razvija i opstaje. Kada smo pre desetak godina krenuli imali smo ideju da dovedemo oko hiljadu turista a danas ih ima negde oko 8.000. Oko 80 autobusa sa turistima iz Bugarske je prešlo granicu.To jasno govori o kakvom je interesovanju reč- kaže jedan od inicijatora osnivanja prvobitnog Svetskog prvenstva u pravljenu peglane kobasice dr Aleksandar Lilić.

Prema rečima predsednika Udruženja proizvođača pirotske peglane kobasice Marjana Savića koji je i proizvođač ovog delikatesa, ceo grad je danas u znaku ovog specijaliteta

-Mnogo je ljudi ovde ali i u celom gradu. Radimo na tome da se ovaj naš brend zaštiti. Na tome se radi veoma ozbiljno. Svi uzorci su prošli kompletne analize  jer smo učinili  veliki napredak na poboljšanju kvaliteta i bezbednosti proizvoda –rekao je Savić.

Sajam organizuju Turistička organizacija Pirota i Udruženje proizvođača pirotske peglane kobasice, pod pokroviteljstvom Grada Pirota. Generalni sponzor je Jelen pivo, a prijatelji Sajma su Tigar Tajers i Dunav osiguranje.

Brojne goste ja zabavljala grupa Kal.

Peglana se pravi samo ovde

Peglana kobasica pravi se tokom zime i od najkvalitetnijeg kozjeg, junećeg i ovčijeg mesa sa dosta belog luka i paprike, ali bez ikakvih aditiva, konzervansa i dodatnih masnoća i bez termičke obrade. Suše se na promaji na tavanu i svaki dan peglaju flašom kako bi se isterao sav kiseonik i sprečilo kvarenje mesa, zbog čega su i dobile naziv peglane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari