Počelo suđenje velikoj razbojničkoj bandi u Šapcu 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Velika razbojnička družina, koja broji 38 članova, sela je na optuženičke klupe Okružnog suda u Šapcu. Terete ih za niz krađa, ubistava i pohara.

U Šapcu je počelo suđenje velikoj razbojničkoj družini, piše dnevni list Pravda, za pljačkanje i jatakovanje u protekle četiri godine.

Počelo suđenje velikoj razbojničkoj bandi u Šapcu 2“U analima Okružnog suda u Šapcu teško da je ikada zabeležen slučaj sličan današnjem suđenju. Veliki broj optuženih iz raznih krajeva – Bosne, Srema, Mačve, Posavine, Jadra, Pocerine i Posavatamnave privukao je veliku pažnju pravnika i publike”, piše ovaj list pre tačno osamdeset godina.

Kako se navodi, optuženi odgovaraju za oko trideset krivičnih dela, mahom razbojništva, ubistava i pohara, a većina članova bande već je osuđivana za slična dela.

Najavljeno je i da će preteres trajati mesec dana, zbog obimnosti krivičnih dela, a da će iz tog razloga na ovom slučaju suditi pet sudija.

Ova banda “operisala je” u periodu od 1934. do 1938. godine, a optuženi su ih vršili u manjim grupa, od po četiri člana.

“Razume se, uvek su bili naoružani, dobro organizovani i obavešteni preko svojih jataka. Uvek su se brzo snalazili, vešto zavaravali tragove i često menjali mesta svog bavljenja”, navodi Vreme.

Na današnji dan, pre tačno osamdeset godina, stotine hiljada građana Rima i Vatikana prodefilovalo je pored odra Pape Pija Jedanaestog, čije je građansko ime bilo Ahil Rati.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

Počelo suđenje velikoj razbojničkoj bandi u Šapcu 3O smrti Pape piše i list Vreme. Kako se na naslovnici ovog lista navodi, sahrana će biti održana “sutradan”. Vreme se osvrće i na izbor novog poglavara Rimokatoličke crkve, koji će se održati 1. marta 1939.

Počelo suđenje velikoj razbojničkoj bandi u Šapcu 4Konkurs za najbolju pevačicu sevdalinki, održan je sa velikim uspehom, navodi list Vreme. Dobitnica prve nagrade – “Snežana” jeste pevačica Lela Stefanović. “Pobedila je zaista najbolja” saopštili su članovi žirija.

“Moramo priznati da je izbor pevačica još uvek bio mali. Ali moramo podvući da je ukus publike, koja je prisustvovala utakmici, vrlo ispravan. Pevačice, koje su pogrešno pevale ni kod žirija, pa ni kod publike nisu imale uspeha”, rekao je član žirija Lovro Matačić, inače direktor opere.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari