Premijerka Srbije zadovoljna disciplinom građana, pomaže 6.000 volontera 1Foto: Beta/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je posle jutrošnjeg uvođenja zabrane kretanja za starije od 65 godina zbog opasnosti od korona virusa, disciplina građana bila na „zavidnom nivou“.

Ona je novinarima u Vladi Srbije rekla da je po ocenama stručnjaka i epidemiologa od juče u Srbiji počeo „trend ubrzavanja širenja zaraze“ i da su „naredni dani od izuzetne važnosti“.

„Zato mi je drago što smo uveli oštrije mere da bismo sačuvali najstarije… Dani pred nama biće izuzetno važni, borba ne samo da se nastavlja, pripremamo se još jače za dane pred nama“, navela je premijerka.

Dodale je da je do 18 časova korona virus potvrđen kod još šestoro osoba tako da je ukupan broj zaraženih u Srbiji porastao na 89.

„Od tih šestoro, troje je u kućnoj izolacij u dobrom stanju, a troje je hospitalizovano“, kazala je premijerka.

Ona je rekla da je od ukupnog broja zaraženih, 48 u bolnicama, od kojih je petoro ili šestoro na respiratorima. Među njima je i jedna osoba u Nišu koja je zbog sezonskog gripa bila na respiratoru, a u međuvremenu je utvrđeno da ima i korona virus.

Dodala je da na teritoriji Srbije 6.000 volontera pomaže starijima u nabavci naimrnica, lekova, pri iznošenju smeća.

Od šest osoba kod kojih je danas potvrđeno oboljenje, troje je iz Beograda, dvoje iz Užica, a jedna osoba iz Vranja.

Navela je da je 31 osoba u Klinici za infektivne i tropske bolesti u Beogradu, devetoro u KC Niš, šestoro u KC Vojvodine u Novom Sadu a dvoje u KC Kragujevac.

Tri obolele osobe u Novom Sadu i dalje su na respiratorima, od kojih je dvoje u „zaista teškom stanju“, dok je u Beogradu, Kragujevcu i Nišu po jedna osoba na respiratorima s tim što je osoba u Nišu i ranije bila na na tom aparatu zbog sezonskog gripa.

Premijerka je kazala i da je spremno 6.000 kreveta za obolele od korona virusa i da će se u narednih četiri do pet dana raditi da se broj kreveta poveća na 10.000.

Upitana šta će se dešavati sa građanima Srbije koji na granici čekaju na ulazak u Srbiju, premijerka je kazala da će biti primljeni, ali će zbog policijskog časa od 20 časova do pet ujutro morati da prekinu putovanje.

„Molilo smo te ljude da ne dolaze. Ceo naš zdravstveni sistem je mnogo puta slabije finansiran od sistema zemalja u kojima žive, rade i plaćaju porez, mislim sa boljim stručnjacima ali sa slabijim resursima“, kazala je premijerka.

Brnabić je rekla Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je večeras da srpske državljane iz inostranstva očekuje krivično gonjenje ukoliko, usled nesprovođenja mera samoizolacije, zaraze ili izazovu smrt drugog lica od korona virusa.

„Ako neko usled zabrane kretanja, zarazi druga lica, po članu 259. Krivičnog zakonika, može mu se izreći kazna od jedne do osam godina zatvora, a ako usled zabrane kretanja uzrokuje smrt očekuje ga kazna od dve do 12 godina zatvora“, kazala je Brnabić novinarima u Vladi Srbije.

Navela je da se u Srbiju vraćaju i njeni državljani kojima je potvrđeno oboljenje od korona virusa, a da lekovima snižavaju temeraturu kako bi mogli da prođu kontrolu i napuste zemlje boravka.

Ona je istakla je da će državljani Srbije koji dolaze iz inostranstva, a koji budu prekršili mere samoizolacije, biti smešteni u neki od tri karantina – u Vršcu, Požarevcu i Pirotu.

Dodala je da će povratnici u Srbiju bez mesta prebivališta biti smešteni u karantin u Moroviću koji raspolaže sa 500 ležajeva.

Naglasila je da su najveći bezbedonosni izazov Srbiji ljudi koji se, i pored apela srpskih vlasti, vraćaju iz inostranstva u zemlju i navela da se od 14. marta do danas u 8 časova u Srbiju vratilo više od 65.000 građana.

„Nažalost, to je pored svih apela od predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Vlade Srbije da ostaju u tim zemljama gde žive i borave. Teško iskontrolisati kretanje tih osoba, a moraju da budu u samoizolaciji između 14 i 28 dana. Imamo građane koji su odgovorni, ali bi bilo patriotski da su ostali u tim zemljama u kojima su“, rekla je ona.

Kazala je da je nakon obraćanja Aleksandra Vučića kineskim zvaničnicima iz te zemlje došlo veliko interesovanje građana da uplate finansijsku pomoć i podršku u medicinskoj operemi Srbiji.

Brnabić je rekla je da je Vlada Srbije formirala poseban tim koji će se baviti donacijama iz Kine, da je otvoren račun u toj zemlji gde će građani uplaćivati pomoć u kineskim juanima za medicinsku opremu i sredstva.

„A za kineske kompanije koje posluju u Srbiji otvorili smo dinarski i devizni račun. Javljali su se da žele da doniraju meske, testove i finansijsku pomoć“, istakla je ona.

Brnabić: Vučić i ja smo za zatvaranje granica i za državljane Srbije, ali nema ustavnog načina za to

Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je večeras da su predsednik Srbije Aleksandar Vučić i ona za zatvaranje srpskih granica za državljane Srbije koji dolaze iz inostranstva, ali da u ovom trenutku nema ustavnog načina da se to sprovede.
„Oni su naši državljani i mi moramo da ih pustimo. Ja mislim da bi to bilo dobro za ljude u Srbiji, kao i za one koji rizikuju svoje zdravlje dolaskom ovde“, rekla je ona novinarima u Vladi Srbije.

Brnabić je demantovala navode dela javnosti da je vanredno stanje u Srbiji uvedeno protivno Ustavu Srbije.

„To je uradjeno kako propisuje Ustav. Kada Skupština Srbije ne može da zaseda, a ne može jer to predstavlja zdravstveni i bezbedonosni izazov, tada vanredno stanje mogu da propišu predsednik republike, predsednik Skupštine i predsednik Vlade Srbije“, navela je ona.

Vanredno stanje u Srbiji uvedeno je zbog pandemije korona virusa u svetu.

Pelemiš: Srbija ima 6.000 spremnih kreveta za obolele od korona virusa

Epidemiolog Mijomir Pelemiš izjavio je večeras da Srbija ima spremnih 6.000 bolničkih kreveta za obolele od korona virusa i dodao da taj broj može biti povećan.

Navodeći da se broj obolelih u Srbiji povećava i da je to i očekivano, Pelemiš je kazao da zdravstveni sistem Srbije danas može da se izbori i ako se pojavi hiljadu obolelih u jednom danu.

„Spremamo se ozbiljno za veći broj obolelih. Imamo svu odgovarajuću terapiju koja se primenjuje u svetu sem jednog leka koji je u fazi kliničkog ispitivanja i koji nigde nije registrovan“, kazao je Pelemiš na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

On je kazao da niko još ne zna kako će se virus dalje ponašati.

„Odgovorno tvrdim da se o tom virusu još uvek ne zna sve, ali znamo dosta da možemo da se borimo protv toga“, kazao je Pelemiš.

Dodao je da nikome neće biti uskraćena hemioterapija ili dijaliza.

Direktorka Instituta za javno zdravlje „Milan Jovanović Batut“ Darija Kisić Tepavčević kazala je da prosek godina hospitalizovanih osoba iznos oko 60 ali i dodala da među obolelim ima svih starosnih grupa.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari