Propusti nastavnika na maturskom ispitu i ukrštenica stara 80 godina 1Foto: Matea Milošević / Univerzitetska biblioteka Svetozar Marković

Održavanje mature iz matematike zadalo je đacima glavobolju, a Ministarstvo prosvete priznalo je da su nastavnici pravili greške, pisao je list Pravda pre 80 godina. Saznajemo i kakvu su razonodu čitaoci nalazili na stranicama Vremena.

Propusti nastavnika na maturskom ispitu i ukrštenica stara 80 godina 2List Pravda preneo je reakciju Ministarstva prosvete na zadatke iz matematike koji su se našli na velikoj i maloj maturi 1939. godine.

Odeljenje za nastavu tadašnjeg Ministarstva prosvete došlo je do zaključka da je prilikom održavanja ispita iz matematike došlo do niza propusta nastavnika.

Zadaci nisu bili usklađeni sa nastavnim programom, pojedini su bili nejasni, sa pogrešnom terminologijom, protivrečni ili nemogući za rešavanje.

Da se ista situacija ne bi ponavljala, Ministarstvo je direktorima škola izdalo knjigu „Napomene i uputstva za tečajne ispite iz matematike u srednjim školama“, koji sadrže problematične zadatke, smernice za dalji radi i korisne savete.

U tekstu se naglašavaju i drugi problemi učenika. „Pismeni zadaci iz matematike koje učenici gimnazija i realki rade preko godine traže mnogo više vremena za rad nego što učenici imaju na raspoloženju (30-40 minuta), a naročito kad ima veći broj zadataka ili kad zadaci sadrže probleme i radnje s logaritmima“, pisala je Pravda.

Udžbenici su isti, navodi se još, i za gimnazije, i za realne gimnazije, realke, učenike pedagoškog i ekonomskog usmerenja.

„Učenici klasičnih i realnih gimnazija kupuju knjige u kojima ima skoro dvaput više gradiva nego što je po zakonu propisano za njih“, pisao je list.

Na kraju stoji da je nastavni program potrebno revidirati i osavremeniti.

„Kada Ministarstvo bude sve to uradilo, onda će bez sumnje krajem svake školske godine biti manje plača i bežanja od kuća, i manje roditeljskih briga zbog kraljice sviju nauka – matematike“, pisao je list Pravda pre tačno 80 godina.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme za svoje čitaoce pored informativnog sadržaja, nudi razonodu i zabavu. Tako se u ovom izdanju iz 1940. nalaze zanimljive ukrštene reči, koje prenosimo u nastavku.

Vodoravno:

  1. Sastavljen pismeno,
  2. Jednim bojnim otrovom,
  3. Oblast – svetost bogova u religiji ostrvljana Južnog mora,
  4. Senka u hladu – dragi kamen,
  5. Baba kojom plaše decu – skida kožu,
  6. obrnuto: upotrebljavaju (provin.) – udareno mesto,
  7. Jedna utvrđena linija,
  8. Posvećen hleb.
Propusti nastavnika na maturskom ispitu i ukrštenica stara 80 godina 3
Foto: List Vreme/Printscreen

Uspravno:

  1. Prekopam zemlju plugom,
  2. Kadar,
  3. Francuski premijer – plata, nagrada,
  4. Upotrebljava se za mešanje testa (nepravilno) – muslimansko muško ime,
  5. Sveštenička kapa – jedan francuski kompozitor,
  6. Sa i ispod: hemijski element – nabor,
  7. Nagrada koja se dodeljuje za mir i nauku,
  8. Balzamiran leš.

Propusti nastavnika na maturskom ispitu i ukrštenica stara 80 godina 4Iako je namenjena zabavi, iz ove ukrštenice vidimo o kojim temama se očekivalo da više nego prosečno načitan građanin bude informisan. Rešenja ukrštenice nalaze se u digtalnom izdanju lista.

Vreme je još prenosilo delove romana, u ovom izdanju Prohujalo sa vihorom Margaret Mičel, reportaža o frizurama učenica Ženske ruske gimnazije, kratke šaljive priče i anegdote iz realnog života.

Pre rata prvi automobil je imao jedan oficir u ostavci, koji je nasledio veliko imanje ali ga je vremenom „lagano topio“. Jednog dana Stevan Sremac je predavao učenicima u gimnaziji, kada se prvi beogradski automobil pokvario ispred prozora, opisuje se anegdota.

„Eto, to je još jedno Radulovićevo nepokretno imanje!“, duhovito je dobacio Sremac, a ova dosetka našla je mesto u ovom broju lista Vreme.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1940. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari