Prva gejming organizacija u Timočkoj krajini 1Foto: Glas Zaječara

Tehnološki napredak u poslednjoj deceniji sa sobom je doneo velike promene i kompjutere infiltrirao u sve sfere svakondnevnog života.

Jedan od problema sa kojima se susrećemo jeste preterano provođenje vremena za računarom i igranje popularnih igrica, pogotovo mlađe populacije. Ipak, dvojica mladih Zaječaraca pokušavaju da objasne da se na to može gledati kao i na svaki drugi posao i da se od toga može dobro zaraditi.

Želeći da popularizuju ovo zanimanje, Petar Mančić i Pavle Veljković došli su na ideju da oforme organizaciju koja će se upravo baviti promocijom gejminga i pružanjem mogućnosti mladim ljudima koji žele da se time bave da dostignu potreban nivo kako bi mogli da uplivaju u profesionalne vode.

Prema Petrovim rečima, ideja je jednostavno došla iz želje da naprave promociju gejminga i okupe sve ljubitelje kompjuterskih igara u Timočkoj krajini.

„“Timočka gejming“ je mlada organizacija i prva organizacija ovakvog karaktera u našem regionu. Postojmo nešto više od mesec dana i trenutno imamo 4 člana. Pored nas dvojice koji smo započeli celu priču, tu su i Andrija Slavković koji nam radi sajt i Sanja Stojimirov koja je zadužena za promociju na društvenim mrežama“, rekao je Mančić.

Pored promocije gejminga, ideja organizacije je i formiranje Timočke lige gde bi se takmičili najbolji gejmeri iz Timočke krajine u igrama kao što su LOL, DOTA i CS:GO.

Najbolji igrači u ligi bili bi izabrani u novoformirani tim organizacije i dobili mogućnost učešća na jačim turnirima, te bi organizacija služila kao neka vrsta odskočne daske za mlade gejmere i pomogla im u napretku i probijanju u ovom poslu.

„Naša ideja je da liga krene na leto. Obavili smo razgovore sa predsednicima velikih turnira koji su nas podržali i dali garancije da možemo da dobijemo mesto na njihovim takmičenjima. Krajnji cilj je da najtalentovaniji igrači iz te lige od organizacije dobiju podršku u vidu trenera, prostora, opreme, statistickih podataka i ostalih potrebnih stvari za napredak u ovom poslu“, kaže Petar.

Kako kažu, nije dovoljno da neko voli igrice i bude talentovan da bi postao profesionalni gejmer, već i da ima elana i bude spreman na rad od 7-8 sati dnevno, jer je u ovom poslu to neophodno. Takođe, svesni su da je gejming kao posao i izvor prihoda trenutno tabu u našoj zemlji, pa vodeći računa o tome žele da organizuju i edukativne tribine, kako za mlade, tako i za roditelje dece koja žele da se bave gejmingom.

„U okviru organizacije bile bi održavane tribine gde bi doveli i nekog psihologa koji bi govorio o zavisnosti, uticaju gejminga na introvertnost i ostalim potencijalno lošim stvarima. Želimo da malo proširimo svest i objasnimo roditeljima da gejming nije loša stvar, da je svakako bolje nego da im deca do 4-5 ujutru sede po kafanama, da zaista može da se napreduje i i da se u ovom poslu vrti mnogo novca“, rekao je Pavle.

U početku, finansijska strana priče im nije bitna jer im novac trenutno i ne treba. Tek nakon fomiranja baze igrača i i odigravanja lige bila bi potrebna sredstva za obezbeđivanje opreme za najbolje igrače koji bi formirali tim, ali kako kažu pokušaće da se finansiraju iz projekata.

„U ovom trenutku najbitnija nam je promocija celog projekta. Važno je imati dobru ideju, naći ljude za realizaciju te ideje, a novac će doći ako je to što radimo zaista dobro. Neka naša želja je da ako sve ovo uspe napravimo i jedan profesionalni gejming centar gde će postojati i vip room za najjače igrače, restroom gde bi mogli da se odmore, mini bar sa osveženjem, jednom rečju, želimo da napravimo nešto moderno što kod nas trenutno ne postoji“, kaže Veljković.

Sve ovo pokrenuto je iz čiste ljubavi prema gejmingu, želje da se popularizuje i postane nešto na šta bi i roditelji dece koja se time bave bili ponosni. Jer kako kažu, profesionalni gejming je šah modernog doba, pa bi roditelji trebalo da budu jednako ponosni ako im dete postane profesionalni gejmer kao i kada bi bilo profesionalni fudbaler.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari