Pušenje glavni uzročnik raka pluća 1Foto: FreeImages

Pušenje je glavni faktor rizika za nastanak raka pluća i ono je odgovorno za pojavu bolesti kod približno 90 odsto muškaraca i 80 odsto žena. Prema poslednjim podacima u Srbiji oko 35 odsto populacije puši, saopštilo je Udruženje za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“.

Simptomi koji ukazuju na pojavu karcinoma pluća su slični simptomima pušačkog bronhitisa, ponavljanih infekcija disajnih puteva, hroničnog opstrukcijskog bronhitisa – dakle najčešćih hroničnih stanja i bolesti disajnih organa, što upravo najčešće ometa sumnju na ovu tešku bolest, te se bolest kasno prepozna, navodi ovo udruženje povodom Svetskog dana borbe protiv raka pluća koji se obeležava danas.

Među najčešćim simptomima su kašalj, suv ili sa iskašljavanjem sekreta, otežano disanje i/ili osećaj nedostatka vazduha, bol u grudnom košu, promuklost. Neretko neobjašnjiv umor, ponekad iskašljavanje sukrvice ili krvi koje uvek pacijenta vodi lekaru, ili otok vrata i lica, gubitak apetita i telesne težine, bol ramenu.

Treba imati na umu da su upravo kašalj sa iskašljavanjem i otežano disanje takođe uobičajeni simptomi pušačkog bronhitisa i hronične opstrukcijske bolesti pluća, pa ti pacijenti često promenu karaktera ili inteziteta kašlja ne dovode u vezu s ovom teškom bolešću, navodi „Punim plućima“.

Osobe sa plućnim karcinomom ponekad imaju česte respiratorne infekcije, poput zapaljenja pluća, a poseban oprez je potreban kod pacijenata kod kojih se pneumonije javljaju u kraćem vremenskom intervalu u  istom plućnom krilu. Kod trećine pacijenata koji imaju karcinom pluća, javlja se izraženi gubitak telesne mase i malaksalost. Bol u ramenu ili ruci, povremeno su simptomi, i često se dugo leče pogrešno – fizikalnom terapijom, kod reumatologa ili neurologa, dok ne postane očigledno da je reč o uznapredovalom karcinomu pluća sa urastanjem u nerve.

Kako se navodi u saopštenju, pušači od svoje 50 – 55. godine, treba da idu na redovne godišnje preglede, pri čemu stručnjaci savetuju na svakih par godina i takozvani niskodozni skener pluća.

Genetika, takođe, igra značajnu ulogu u nastajanju karcinoma pluća, te su u većem riziku da obole od ove bolesti osobe kojima je član porodice imao rak pluća, rak grla i bilo koje druge maligne tumore.

Šanse za uspešno izlečenje su, navodi Udruženje za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“, decenijama imali samo pacijenti kojima se bolest otkrije u ranoj fazi i koji su operisani, a u poslednjih 15 godina situacija se drastično menja pojavom persolizovane ili precizne terapije, molekularne-biološke terapije i najnovije imunološke terapije.

Na taj način postiže se osnovni cilj u lečenju raka, dodaju, a to je da se rak pretvori u hroničnu dugogodišnju bolest, poput drugih nemalignih bolesti.

Krajnje je vreme da se ova grupa lekova uskoro odobri o trošku zdravstvenog osiguranja i za građane Srbije, kao što je slučaj u svim drugim zemljama regiona i Evrope, smatraju iz ovog udruženja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari