Radeta: Dokazaću da nisam prekršila zakon 1Foto: FoNet/ Zoran Mrđa

Međunarodni rezidualni mehanizam za krivične sudove, pravni naslednik Haškog tribunala, odlučio je da pravosuđu Srbije ustupi slučaj funkcionera Srpske radikalne stranke (SRS) Vjerice Radete i Petra Jojića.

NJih dvoje se terete za nepoštovanje Haškog tribunala u procesu koji je u Hagu vođen protiv njihovog lidera Vojislava Šešelja.

Još u oktobru 2012. Tribunal je optužio troje radikala (Jovo Ostojić je u međuvremenu preminuo) da su uticali na svedoke tako što su ih pretnjama, ucenama i mitom nagovarali da promene iskaze ili da ne svedoče.

Bez obzira na oštro protivljenje tužiteljke Dajane Elis, koja je bila zadužena za slučaj radikala, odluku o ustupanju predmeta Srbiji doneo je sudija Ajdin Akaj, te naložio da se slučaj što pre prebaci u Srbiju.

Takođe, povučen je nalog Haškog tribunala za hapšenje Radete i Jojića, ali je izdat novi nalog za njihovo hapšenje ukoliko napuste Srbiju. U novom nalogu za hapšenje, koji je poslat svim članicama Ujedinjenih nacija (UN), Mehanizam navodi kako da te države postupe ako Radetu i Jojića zateknu na teritoriji svoje zemlje.

Vjerica Radeta ističe za Danas da je od početka govorila kako se ne protivi da učestvuje u postupku pred srpskim sudovima.

– Ubeđena sam da ću dokazati da nisam prekršila zakon, naglašava Radeta za naš list.

Goran Miletić iz Civil Rights Defendersa kaže za Danas da je odluka suda u Hagu „donekle očekivana“, ali da je „gotovo sigurno da pravosuđe u Srbiji nije spremno i sposobno da vodi ovaj slučaj“.

– Imajući u vidu koliko traju prosečni, „obični“ postupci, možemo očekivati da ovaj postupak ne bi bio vođen u skladu sa pravilima fer i pravičnog suđenja, a pitanje je i da li bi bio završen, ukazuje Miletić.

Podsetimo, nakon što je 2016. Veće za ratne zločine Višeg suda u Beogradu odlučilo da ne postoje zakonske osnove za hapšenje i izručenje predstavnika SRS, Haški tribunal je početkom oktobra te godine izdao međunarodni nalog za njihovo hapšenje, a i Interpol je za njima raspisao „crvene poternice“. Takođe, Tribunal je nekoliko puta prijavio Srbiju Savetu bezbednosti UN zbog slučaja radikala. Ministarka pravde Srbije Nela Kuburović obavestila je Mehanizam 14. marta da je Srbija „spremna da sprovede krivični postupak“ protiv Radete i Jojića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari