Ratko Božović: Nema dijaloga tamo gde dominira mržnja 1Foto: Medija centar Beograd

Najavu predsednika Srbije da će biti formirano ministarstvo za dijalog, doživeo sam kao apsurd.

To se ne bi razlikovalo od, recimo, ministarstva za razmišljanje. Bio bi to još jedan pokušaj da se dokaže da postoji i ono čega nema ni u nagoveštaju, komentariše za Danas sociolog Ratko Božović. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je nedavno da će predložiti budućoj mandatarki i aktuelnoj premijerki, Ani Brnabić, da budu formirana još dva ministarstva – za ljudska prava i društveni dijalog, kao i za brigu o porodici, deci i demografiji.

Upitan da li u ovdašnjem društvu ima uopšte naznaka o tome da je dijalog moguć, Ratko Božović kaže da „ovde dijalog niti postoji niti ima izglede da se uspostavi“.

– Ne postoji kultura dijaloga koja bi pretpostavljala ne samo kulturu sagovornika, političku kulturu i demokratsku svest, već i naviku da se u interakciji proveri sve relevantno, sve što se naslućuje kao vrednost. I kad je bio u retkom nagoveštaju dijalog je ostajao invalidan, u znaku monologa, monolitnosti u mišljenju i negacije drugačijeg mišljenja – ističe sagovornik našeg lista.

Prema njegovim rečima, u autokratskim društvima, kao što je naše, utemeljuje se težnja ka apsolutnoj saglasnosti i monopolu na istinu.

– Autokrata određuje ne samo šta se može reći nego i kako i kad se može reći, šta je neophodno prećutati. Zato ga i nema za dijalog. Bez autokritičnosti, bez naklonosti prema istini, bez tolerancije prema različitosti mišljenja – nemoguć je dijalog, ističe Ratko Božović za naš list.

Na pitanje kako bi okarakterisao takvu potrebu Vučića, za formiranje ministarstva za dijalog, sagovornik Danasa kaže da u „političkoj prevarologiji kad nećeš da rešiš problem ti napraviš komisiju, tako i kad ne želiš u društvu da stvoriš atmosferu za dijalog, ti smisliš ministarstvo za dijalog“.

– Dijaloga ne može biti tamo gde dominira mržnja prema neistomišljenicima, gde je najprisutnija njihova satanizacija a naročito tamo gde se svoje fiksne – ideje i rigidna uverenja smatraju vrhunskim izumom i nedodirljivom vrednošću, zaključuje Ratko Božović za Danas.

Miletić: Ministarstvo za osnovu civilizovanog života

Osnovni problem je kako smo kao društvo došli do tačke kada nam je potrebno ministarstvo za nešto što je osnova civilizovanog života. Sledeće pitanje je ko je odgovoran za to i za atmosferu u društvu. Odgovor je uvek jednostavan – bez obzira za koga glasate i koga podržavate, oni koji su na vlasti uvek imaju faktičku moć i odgovornost da kreiraju slobodno društvo u kome je dijalog pravilo, a ne izuzetak – ocenjuje za Danas Goran Miletić, direktor za Evropu organizacije Civil Rights Defenders.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari