Razgovor sa rediteljem i prvakom beogradske drame 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

List Pravda na današnji dan pre 80. godina piše o pozorištu i razgovara sa prvakom beogradske drame, a list Vreme donosi tragičnu priču o „harakiriju jedne bogate starice“.

List Pravda na svojim stranicama donosi tekst o pozorišnoj romantici nove stvarnosti i razgovara sa Matom Miloševićem. Sa ovim proslavljenim rediteljem i prvakom drame, diskutovalo se o pozorišnoj umetnosti i njenom brzom razvoju.

Razgovor sa rediteljem i prvakom beogradske drame 2
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

„I pozorište, kao i sve kulturne ustanove, proživljava razne faze. I ono živi. Ima svoje karakteristične momente i svoju istoriju stvaranja“, piše ovaj list.

Svako pozorišnu predstavu doživljava na svoj način. Iz tog razloga imamo ljude koji jedan komad gledaju sa oduševljenjem, i često se dešava da ih sa tim osmesima na licima viđamo iznova i iznova na istoj predstavi, samo u drugom terminu.

Nasuprot toga, imamo i one koji ružno pričaju o komadima, i sa hladnim izrazom lica posmatraju scene za koje su se odlučili da nikada više neće pogledati. Upravo zbog toga određene drame ne pune teatre publikom. One se, uprkos visokom umetničkom kvalitetu, skidaju sa reportoara.

Pozorište je srećom krenulo novim tokom. Iz vremena kada je reditelj bio vrhovni, došli smo u period svetog trojstva: glumca, pisca i publike. Bez njih, pozorište ne može da postoji.

Gospodin Milošević ističe da su se na svim međunarodnim pozorišnim kongresima usaglasili da su prikazi posleratnog perioda deo prošlosti i da je sada vreme novog stila, takozvanog stilizovanog realizma.

O tome kakvo mora da bude stvaranje dramskih pisaca Mato Milošević ističe: „To je romantika bez poze, romantika istinskog života, ili ako hoćete, pozorišna romantika nove stvarnosti.“

Naše pozorište još uvek luta tražeći svoj stil i izraz, u nadi da će započeti tradiciju velikog teatarskog života u nama.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Vreme piše o jezivom samoubistvu Irene Jovanović, koje skorije nije zabeleženo na ovako brutalan način.

U očajanju zbog bolesti, ova bogata starica izvršila je harakiri tako što je oštrim nožem rasporila stomak.

Razgovor sa rediteljem i prvakom beogradske drame 3
Foto: Screenshot/Digitalna.nb.rs

Iako je hitno prebačena u bolnicu, usled velikog gubitka krvi, izgubljena je svaka nada o spasavanju njenog života.

Službeni pomoćnik Ministarstva šuma i ruda, gospodina Jovan Stefanović, bio je voljen od strane Irene, kao da joj je sin.

Potpuno zdrava Jovanovićeva je u poslednje vreme stalno očajavala i kukala Stefanoviću da će izvršiti samoubistvo. Jovan u njene reči nije verovao, misleći da to govori iz osećanja duševne potištenosti.

Pronašla ju je njegova supruga, dok je rasporena ležala u svom stanu. Starica je i tada bila živa, pa je uspela da prozbori par reči: „Ovo sam učinila zbog bolesti. Nisam mogla više da izdržim.“

Na stolu je ostavila oproštajno pismo, gde je predočila svoju depresiju od dana davanja ostavke na poslu, ali se i izvinjava Bogu za ovaj strašan čin koji je morala da izvrši, jer više nije mogla da izdrži.

Više o tome možete čitati na sajtu Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1941. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari