SAD ratnim materijalom snabdeva Veliku Britaniju i Francusku 1Foto: Nataša Matović / Univerzitetska biblioteka

Pravda i Vreme pišu još i o sporazumu između Sovjeta i Nemaca, ali i o ratu koji se vodi u etru

Među vestima lista Vreme, našla se jedna neobična molba. Higijena zemunske pijace dovedena je u pitanje time što čistač ulice svoj posao obavlja u vreme najveće jutarnje gužve na pijaci, podižući toliku prašinu da ona ugrožava kvalitet proizvoda. Čitalac moli nadležne da reaguju, i da se čišćenje vrši kada se pazar obavi.

Američki Senat i Predstavnički dom usvojili su zakon o neutralnosti kojim se sada omogućava otvoreno snabdevanje Engleske i Francuske ratnim materijalom. Najavljuje se da će Velika Britanija naručiti veliki broj aviona čim predsednik Ruzvelt potpiše zakon.

SAD ratnim materijalom snabdeva Veliku Britaniju i Francusku 2

Vreme piše i o autobusima sa domaćim pogonskim gorivom- koja umesto benzina koriste drvo i ćumur. Probna vožnja od Beograda do Avale pokazala je im treba približno isto vreme kao i kad bi koristili benzin, a osećaj tokom vožnje nije mnogo drugačiji.

Rat se ne vodi samo oružjem, već i novom tehnikom. Rat u etru se vodi neprestano, a preko radija se utiče na moral vojske i stanovništva. Iako je prvenstvena namena bila dobronamerna, ona sada prelazi u manipulativnu, piše Vreme.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

SAD ratnim materijalom snabdeva Veliku Britaniju i Francusku 3Pravda piše da je na sednici beogradskog Gradskog veća odobrena nabavka dvadeset autobusa kao i čištača za ulice ali i 15 novih bunarskih garnitura za potrebe beogradskog vodovoda.

Jedna žena iz okoline Tetova se već četrdeset i pet godina ponaša i oblači kao muško. Želela je da ispuni želju svojih roditelja, koji su bili tužni je nisu imali muške dece. Ne želeći da imanje propadne kada se sve ćerke udaju, ona je odbila da se zabuli i pristane na prosidbe, već je preuzela sve poslove oko domaćinstva ponašajući se kao muško, prenosi Pravda.

Sovjetska Rusija i Nemačka, potpisale su sporazum kojim svi Nemci nastanjeni na u zapadnim krajevima Ukrajine i Belorusije, kao i svi Ukrajinci, Belorusi i Rusi nastanjeni u prethodno poljskim krajevima, stiču pravo da se presele na teritoriju druge države. Obe strane pomoći će iseljenicima, prenosi Pravda.

Celokupno izdanje možete pogledati na linku Narodne biblioteke

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 80 godina, tačnije 1939. godine. Predmet analize su dnevni listovi Vreme i Pravda, koji danas ne postoje. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u turbulentnom periodu između dva rata i pred sam početak Drugog svetskog rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari