Šansa za roditeljstvo: Omogućiti donaciju embriona 1Foto: Pixabay/ nikosapelaths

Udruženje Šansa za roditeljstvo predložilo je danas da se parovima koji su učestvovali u biomedicinski potpomognutoj oplodnji omogući da doniraju preostale embrione kako bi se stvorilamogućnost da i drugi parovi dobiju potomstvo.

Ukazujući da je Srbija 2017.godine dobila novi Zakon o biomedicinski potpomognutoj oplodnji koji dozvoljava

donaciju jajnih ćelija, spermatozoida i embriona i da su 2019. urađeni neophodni pravilnici koji se odnose na kriterijume za davaoce, a u KC Srbije otvorena je i Banka reproduktivnih ćelija i embriona, Udruženje ističe da donora ćelija nema ali ima donora preostalih embriona i pita zašto se ti embrioni ne mogu darivati.

„Sve češće imamo situaciju kada parovi iz Srbije nakon što dobiju željeno dete ili decu iz postupka vantelesne oplodnje posle određenog vremena, najčeće posle pet godina, žele da drugim parovima doniraju svoje preostale embrione. Imali smo nekoliko situacija ovakvih ali nažalost iako imamo sve uslove za ovu donaciju ona se ne može još uvek sprovesti kod nas“, ukazala je Sandra Jovanović iz Udruženja Šansa za roditeljstvo.

Ona je, ističući da je reč o veoma humanom činu, naglasila da treba poštovati takvu odluku para koji je solidaran sa drugim parovima.

„Zato treba uraditi sve što je u našoj moći da se parovima iz Srbije koji žele da poklone svoje preostale embrione ovo omogući. Ne sme administracija da koči jedan ovakav postupak“, poručila je Jovanović, apelujući da nadležni „što pre pronađu rešenje za taj problem kako se ti preostali embrioni ne bi uništavali“ zbog nemogućnosti da budu donirani.

„Imamo Zakon, imamo Banku, imamo uslove, imamo i dobru volju parova kako vidimo iz prakse, samo treba napraviti jasan put kako za donore tako i za primaoce, promeniti ako je neophodno neka akta, ali treba što pre omogućiti parovima koji to žele da doniraju svoje embrione parovima kojima su oni neophodni. To je jedino ispravno i to moramo uraditi“, naglasila je Sandra Jovanović, ukazujući da parovi iz Srbije za sada putuju u inostranstvo radi procedure vantelesne oplodnje sa doniranim materijalom.

„Smatramo da Srbija ima kapacitete i mogućnosti da započne sa procesom donacije i radićemo na tome da se to što pre i desi“, naglasilo je Udruženje Šansa za roditeljstvo, koje je deo projekta Centra za vantelesnu oplodnju zajedno sa Ministarstvom zdravlja i Fondacijom Nije svejedno, u okviru kog je pokrenut i nacionalni broj za vantelesnu oplodnju 0800 333 030.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari