Sina mi zlostavljaju i kupaju hladnom vodom 1Dragan i Vladimir Miljević (Foto: Jelena Diković)

Vladimir ima 30 godina, delimični autizam, potpuno je slep i 12 godina je štićenik Doma za odrasla lica Blace – Trbunje.

Njegov otac Dragan Miljević godinama se bori da Vladimira prebaci u neki drugi dom, u Pančevo ili Šabac, jer tvrdi da je njegov sin žrtva seksualnog zlostavljanja i zanemarivanja u Domu u Trbunju, u kojem su, kako objašnjava za Danas, uslovi za život nehumani, a pored toga, ovaj Dom nema kategoriju za slepa lica.

Dragan je slao dopise Ministarstvu za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja i Centru za socijalni rad Rakovica, ali niko nije želeo da mu izađe u susret.

Na žalbu iz 2018. da je mu je sin prebijen, za šta poseduje medicinsku dokumentaciju, dobio je odgovor da je stručna služba Ministarstva utvrdila da nije bilo propusta u radu.

Od „insajdera“ iz Doma dobio je fotografije na kojima se vide polomljeni kreveti sa fekalijama na kojima spavaju korisnici Doma i fotografije sina Vladimira kako leži go na krevetu.

Prema poslednjim informacijama koje je Dragan primio u obliku pisma od svojih „insajdera“, a koje je pokazao novinarki Danasa (kao i sve fotografije i celu dokumentaciju koju je godinama skupljao), u Domu je hrana loša i nekalorična, sok i voće se nikad ne služe uz obrok, trpezarija je prljava, jer je održavaju korisnici, a hranu često spremaju negovatelji, čistačice…

– Jedu svaki dan poparu, jer je direktorka Dragijana Tijanić sklopila ugovor sa predsednikom SNS za Toplički okrug da snabdeva Dom raznovrsnom hranom koja se u dom ne doprema. Grejanje funkcioniše od osam do deset sati dnevno, radijatori se nalaze u svakoj drugoj sobi, korisnici se kupaju u hladnoj prostoriji i hladnom vodom, sobe su prljave i neprovetrene, sanitarni čvorovi su zapušeni, korisnici se izvode na livadu gde nema zaklona, jer su dvorišta neuredna. Veći deo vremena provode goli, bosi, neuredni. Korisnici se u većini slučajeva međusobno kupaju, radnici veći deo vremena provode u seoskoj prodavnici… Korisnici su odeveni garderobom koja nije u skladu sa vremenskim uslovima. Septička jama se ne prazni mesecima, fekalije plivaju po dvorištu doma, a korisnici se guše u smradu. Uprkos svemu direktorku, službeno vozilo vozi na relaciji Blace – Kuršumlija i sama je sebi povećala platu kao da Dom ima 500 štićenika, a ne 80 – naglašava Miljević za Danas.

Iako tvrdi da su uslovi za život katastrofalni, nadležni odbijaju da poveruju u njegove tvrdnje.

– U Domu su se 2017. godine desila tri ubistva, odnosno štićenici doma su se smrzli. Direktor je smenjen, a sadašnja direktorka je tada bila doktorka. Trebalo je da vodi brigu o zdravlju štićenika, a ljudi su se smrzli. Istrage nije bilo. Dva štićenika su sahranjena, a da nije prijavljeno policiji i tužiocu. Trećeg štićenika su prebacili u bolnici u Prokuplju, temperatura tela mu je bila samo 25 stepeni, tu je i umro – priča Dragan Miljević za naš list.

Danasov sagovornik se pita zašto Aleksandar Vučić, predsednik države, nikada nije posetio domove za osobe sa invaliditetom.

– Zašto Beograd nema nijedan dom za invalide, zašto nema dovoljno dnevnih boravaka? Ja sam bolestan čovek u godinama i moram iz Beograda da putujem četiri-pet sati u jednom pravcu da bih obišao svoje dete – navodi Miljević i dodaje da sina Vladimira dovodi godišnje na tri-četiri meseca kući u Beograd.

– Sad sam ga doveo i neću ga više vraćati u Trbunje. Mog Vladimira kupaju mlazom hladne vode, on padne dole… Ja sam mu jednom doneo perjanu jaknu i odmah su je ukrali. Radnici su navukli štićenike na cigarete pa im daju po cigaretu da se međusobno kupaju – tvrdi Miljević i postavlja pitanje zašto njemu kao ocu nije omogućeno da poseti Vladimira kada poželim, nego mora da se najavi nekoliko dana ranije.

– To je zato da bi stigli da Vladimira srede, okupaju, obuku… Jednom sam na silu ušao u Vladimirovu sobu jer me nisu pustili da vidim gde spava. Ušao sam i tri korisnika su bila u sobi bila s njim, jedan je skočio na mene. Šta li onda rade mom Vladimiru – pita se Miljević.

Kako ukazuje, nije mu poznato ni kolika su Vladimirova primanja, ni koliko Ministarstvo za rad plaća dodatne troškove za štićenike.

Miljević tvrdi da je pre tri godine jednoj novinarki koja je radila na televiziji sa nacionalnom frekvencijom tadašnji ministar za rad Zoran Đorđević zabranio da emituje emisiju o uslovima za život u ustanovama za osobe ometene u razvoju, koja je, između ostalih, razgovarala i sa Miljevićem, a da je kasnije dobila i otkaz.

– Ja Vladimira neću da vraćam dok se ne smeni direktorka Tijanić – ponavlja Miljević i dodaje da bi najviše voleo kada bi njegov sin bio prebačen u dom za slepe u Pančevu.

Bez odgovora iz Doma

Redakcija Danasa poslala je pre sedam dana pitanja Domu za odrasla lica Blace – Trbunje, između ostalog, i o navodima Dragana Miljevića, međutim, odgovor nismo dobili.

Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja: Nije utvrđeno kršenje prava korisnika

Iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, ukazuju da su, kao i Zaštitnik građana, više puta u poslednje tri godine ispitivali navode koje je Dragan Miljević iznosio u vezi sa povređivanjem njegovog sina Vladimira u Domu u Trbunju, ali da prilikom tih provera nije utvrđen nijedan vid kršenja prava korisnika.

– Aktuelno, korisnik je kod oca, a prilikom odlaska korisnika na odsustvo, lekar Doma je izvršio pregled korisnika, a o njegovom zdravstvenom stanju je sačinjena službena beleška. Ocena stručnih radnika u Domu je da se korisnik adaptirao na uslove života u Domu. Ocu su date kompletne instrukcije o zdravstvenoj nezi i terapiji i o tome je sačinjena službena beleška – ukazuju za Danas iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i naglašavaju da će ponovo obavestiti organ starateljstva – nadležno odeljenje Gradskog centra za socijalni rad u Beogradu o potrebi da uradi ponovni pregled svih mera i aktivnosti u vezi sa Vladimirom Miljevićem i posebno da preispita njegovu starateljsku zaštitu.

Iz Ministarstva podsećaju da je Zaštitnik građana u funkciji Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture u junu 2019. posetio Dom i pohvalio profesionalnost i posvećenost zaposlenih u zaštiti korisnika.

– Predstavnici NPM-a izrazili su zadovoljstvo unapređenjem smeštajnih uslova za život i boravak korisnika, ali i onih za rad zaposlenih. Zaštitnik građana je u funkciji NPM nenajavljeno posetio Dom i 30. jula ove godine, a u saopštenju je pohvalio činjenicu da su preduzete značajne aktivnosti na unapređenju materijalnih uslova smeštaja korisnika, kao i da se nastavlja sa preduzimanjem istih, sa ciljem da se u potpunosti omogući ostvarivanje svih prava korisnika – navode iz Ministarstva.

Kako ukazuju, u Domu u Trbunju, koji je počeo sa radom u septembru 2008. godine, a čiji je kapacitet 80 korisnika odraslih lica sa intelektualnim teškoćama, uložena su značajna sredstva od 2019. do 2021. za poboljšanje uslova u pogledu prostora i opreme i jačanje kadrovskih kapaciteta ove ustanove.

– Sredstvima koja su uložena u toku 2019. kompletno je obnovljen nameštaj u sobama i prostorijama korisnika (svi kreveti, svi dušeci, natkasne, garderoberi i stolice), a nabavljena je i medicinska oprema za ambulantu Doma (baktericidne svetiljke za sterilizaciju vazduha, defibrilator, boca sa kiseonikom, pacijent monitor, invalidska kolica). Takođe, u toku 2019. su sanirana oštećenja na zgradi Doma, kompletno je sanirana tavanica, postavljeni neklizajući podovi, sanirani su oštećeni i okrečeni svi zidovi u Domu – objašnjavaju za Danas iz Ministarstva i dodaju da su prošle godine odobrili sredstva Domu za nabavku opreme – dvokrilni frižider i industrijska mašina za pranje veša.

Od početka epidemije, Ministarstvo je, kako ukazuju, redovno snabdevalo Dom kompletnom ličnom zaštitnom opremom, hemijskim i dezinfekcionim sredstvima, kao i beskontaktnim toplomerima i pulsnim oksimetrima, a Dom je iz sredstava koje je Ministarstvo opredelilo obezbedilo i jonizatore za prostorije predviđene za posete korisnicima.

– U 2021. godini Ministarstvo je odobrilo značajna sredstva Domu za krečenje korisničkih prostorija, popravku vodovodne kanalizacione mreže, popravku sistema centralnog grejanja, radove i nabavku prečistača otpadnih voda, nabavku univerzalne mašine za čišćenje podova, profesionalne mašine za pranje posuđa i profesionalne mašine za sušenje veša. Odobrena su sredstva i za nabavku agregata. Takođe, u ovoj godini sredstvima Ministarstva obezbeđeni su klima uređaji za zajedničke korisničke prostorije – kažu iz Ministarstva.

Dodaju da su Domu od Oportuniteta odobrena sredstva za nabavku sanitetskog vozila sa medicinskom opremom.

– Poboljšani su i uslovi rada zaposlenih, odobreno je zapošljavanje radnika koji rade neposredno sa korisnicima zdravstveni radnici i negovatelji). Ceo kolektiv Doma dao je veliki doprinos u zaštiti zdravlja korisnika i zaposlenih u periodu od proglašenja epidemije zaraze virusom COVID-19 10. marta 2021. godine – ističu za naš list iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na čijem je čelu ministarka Darija Kisić Tepavčević.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari