Širaz: Privlačni lavirint Velikog bazara (3) 1Foto: Iz lične arhive

Širaz je postao prestonica dinastije Zand (1750-1794), prvobitnih vladara južne i centralne Persije. Brzo se proširila na veći deo ostatka savremenog Irana, kao i Azerbejdžana, Bahreina i delova Jermenije i Iraka.

Osnivač dinastije, vakil (regent) Karim Kan Zand (vladao između 1751-1779) ukrasio je stari Širaz sa mnogo finih zgrada. Takvi su Karim Kanov mauzolej (osmougaona popločana građevina, sada muzej); tvrđava (ili Ark), te Vakil bazar i džamija.

Uzvišena i pravougaona, tvrđava je na centralnom gradskom Trgu Šahrdari, okruženom prostranim parkom. Odatle je počelo naše kratko upoznavanje sa Širazom, posle višesatne posete Parsepolisu.

Tvrđava poseduje četiri kružne kule (u prošlosti tamnice), a upečatljivija je iznutra nego spolja. U Arku je prostrano divno dvorište, u hladovini mnogih stabala agruma i žuborenje centralnog bazena. Vredno je istražiti dobro uređen muzej Zand perioda.

Ne treba propustiti veliki keramički mozaik na ulaznoj kapiji citadele. Prikazuje Rostama, heroja Šahnamea, epskog remek-dela poete Ferdosija, dok ubija belog đavola. Šahname ili „Knjigu kraljeva“ je Ferdosi pisao između 977. i 1010. i to je nacionalni ep Velikog Irana.

Delo se sastoji od preko 50.000 stihova, dva puta više od Homerovih epova i najduža je epska pesma koju je napisao neki pesnik.

Vakil Bazar je glavno pijačno mesto u Širazu i dom stotina prodavnica i tezgi. Privlačni lavirint, na bazaru se kupuju ćilimi, začini, nakit i kućne robe. Oduševiće prodavnice tepiha i zlatare, a miris začina mami ka tezgama.

Mnoštvo je čajdžinica, dvorišta, karavan saraja, pa je potrebno više od jednog popodneva za istraživanje celokupnog Vakil bazara.

Zasvođeni lučni plafoni su lep primer Zand arhitekture i čine prijatno hladnim prostore kroz koje idete. Na kraju je poseta Hamam-e Vakilu, tradicionalnom kupatilu sa voštnim figurama posetilaca u 18.veku.

Kraj bazara je očaravajuće simetrična Vakil džamija sa šarenim mozaicima naspram neutralnih pozadina. Bogomolja je donekle potcenjena jer joj nedostaje iskričavost susedne čuvene džamije Nasir ol-Molk.

Nasir ol-Molk, je kažu Širazci, možda najbolje mesto da ostanete bez daha dok rano ujutro uživate u lepotama izlaska sunca.

Sunčeva svetlost sija kroz obojene staklene prozore džamije koju nazivaju Ružičasta, pa se odbija sa persijskih ćilima, pretvarajući mesto klanjanja u kaleidoskop.

Navodno, to je verovatno najlepša džamija u Iranu, i najnezaboravnija.

Nešto drugačije a opet jednako uzbudljivo iskustvo pruža džamija Šah -e Čerag („Kralj svetlosti“).  Džamija i mauzolej je grobnica mučeničke braće blizanaca ubijenih u devetom veku, sinova sedmog šijitskog imama Muse al Kadima, a braće osmog imama Ali Reze. Spoljašnjost prikazuje detaljne mozaike, kupolu i minarete sa plavim pločicama, a u sredini centralnog dvorišta je fontana.

Za razliku od drugih džamija, enterijer je ukrašen ornamentima od ogledala i krhotina stakla, što stvara osećaj hodanja unutar disko kugle, a džamiju čini jednom od najlepših u Iranu.

Na odlasku iz ovog kraja Širaza svratili smo do „Falude Šahr-e Raz,“ da probamo falude, tradicionalni iranski hladni desert.

Prave ga od tankih skrobnih rezanaca u polumrznutom sirupu od šećera i ružine vode.

Najčuveniji u Iranu, Falude Širaz se često služi sokom od limete, a ponekad i mlevenim pistaćima.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari