SOS linija uspostavljena mimo svih zakona 1

Nakon tri neuspela konkursa, nacionalni SOS telefon za žene sa iskustvom nasilja konačno je pokrenut. Iako je Ministarstvo za rad i socijalna pitanja kroz uslove konkursa navelo i posedovanje licence, i to u trenutku kad nije ni postojao pravilnik za licenciranje ove usluge, nakon čega su udruženja jedno po jedno krenula u postupak za dobijanje ove dozvole, projekat za nacionalni SOS telefon na kraju dobija ustanova bez licence.

Sedište nacionalne SOS linije u Beograđanki tako preuzima Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj, koje nema iskustva u pružanju ovih usluga, a ne neko od specijalizovanih udruženja koja se tim poslom bave već 20 godina i od kojih su neka već prošla kroz postupak licenciranja.

Direktor Centra u Zvečanskoj Zoran Milačić, međutim, navodi za Danas da su „sve što je neophodno završili“, ali da za dalje informacije moramo ići preko Ministarstva.

To znači da je osoblje Centra u Zvečanskoj ipak dobilo licencu, mada ih do juče nije bilo na spisku licenciranih, za koju je moralo da prođe i obuku.

Kako za Danas kaže Marija Petronijević iz udruženja Fenomena, koja je i delegatkinja za Srbiju u WAVE mreži i ekspertkinja za javnu upravu, moguće je da je Ministarstvo Zvečanskoj na brzinu izdalo licencu, ali „nisu mogli proći obuku“. Taj program je, kako tvrdi, trebalo u petak, 21. decembra, da im održi udruženje Fenomena, koja im je, međutim, nakon što su saznali za koje je namene, obuku otkazala zbog sukobljenih interesa.

– Mi smo prošlog petka otkazale obuku, a oni do danas ni teoretski nisu mogli da održe obuku jer je potrebno najmanje sedam dana pre održavanja svaku obuku prijaviti Zavodu za socijalnu zaštitu – kaže Petronijević. Ako obuku nisu prošli, dodaje ona, onda Zvečanska nema uslove za licencu, što znači da im je Ministarstvo dalo projekat i ozbiljno veliki novac na osnovu ‘zamišljene’ licence, bez iskustva u radu sa ženama koje su preživele nasilje, i van tendera kako propisuje zakon.

– Pritom su ponovo prekršili međunarodno pravo, Istanbulsku konvenciju, koja je za Republiku Srbiju zakonska obaveza – isključili su iz projekta Nacionalnog SOS telefona specijalizovana udruženja od kojih neka i duže od 20 godina rade direktno sa ženama žrtvama nasilja – napominje Petronijević.

Na ovakav ishod procesa uspostavljanja nacionalne SOS linije reagovala je i Mreža Žene protiv nasilja, koja je od početka sumnjala u nameštanje konkursa Ministarstva, jer je čitava procedura tekla netransparentno. Mreža od Ministarstva zahteva obrazloženje odluke da se ovaj projekat poveri ustanovi koja nikad nije pružala ovu specijalizovanu uslugu i upozorava na kršenje Istanbulske konvencije, dovodeći „u sumnju razumevanje i sposobnost Ministarstva da implementira međunarodne zakone“.

Ćutanje Ministarstva rada

Iz Ministarstva očekujemo odgovor na pitanja da li su obavešteni da je udruženje Fenomena trebalo u petak, 21. decembra, da održi obuku Centru u Zvečanskoj, ali da je ta obuka otkazana. Pitali smo i kako je Centar prošao obuku kad se svaka mora prijaviti Zavodu za socijalnu zaštitu sedam dana ranije, i kako je, na kraju, dobio licencu. Takođe očekujemo objašnjenje zašto projekat nije dobilo nijedno od udruženja koja već dvadeset godina pružaju usluge ženama putem SOS telefona, i od kojih su neka već dobila licencu, nego ide u ruke ustanovi bez ikakvog iskustva u tom poslu.

Broj 0800222003

Nacionalni SOS telefonski broj 0800222003 za pomoć ženama sa iskustvom nasilja otvoren je juče u Beogradu, a biće dostupan 24 sata, 365 dana godišnje. Ministar za rad, zapošljavanje Zoran Đorđević rekao je da je to šesta nacionalna SOS linija i da iza njega stoje država i svi ljudi koji su prošli obuke i licenciranja da pruže najbolju podršku. Takođe je naveo da se „razgovori snimaju“ i da se mogu dati samo sudu uz nalog. Direktor Centra za zaštitu odojčadi, dece i omladine Zoran Milačić izjavio da su izvršili sve pripreme, „obučili ljude i saradnike koji će raditi na telefonu, i oni su spremni da ovog trenutka primaju pozive“. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari