Epidemiolog Tiodorović: Srbija nema odgovarajuće lekove i opremu za korona virus 1Foto: FoNet/ Marko Misic

Ne postoji razlog za paniku, ali postoji razlog za oprez, ozbiljnost i efikasan rad svih, a posebno onih koji su u „prvoj liniji fronta“ koja podrazumeva rano otkrivanje, lečenje i eventualni karantin obolelih od korona virusa, kaže Branislav Tiodorović, epidemiolog i univerzitetski profesor u penziji.

Govoreći o pojavi i širenju korona virusa u Srbiji i izvan nje Tiodorović za Danas ističe da se „može reći da je Srbija spremna za ovakvu situaciju, ali da je drugo pitanje koliko je spremna“.

Spremnost Srbije se zasniva na tome da je imala iskustva sa epidemijama i pandemijama – variole vere, gripa, malih boginja, hemoralgične groznice.

Siguran je, kaže, da će kolege koje su, recimo, stacionirane na aerodromu, moći da prepoznaju eventualni prvi slučaj obolevanja od korona virusa.

– Srbija ne spada u vrh svetske medicine, izuzev u pojedinim slučajevima. U ovoj oblasti mi imamo deficit, pogotovu u odgovarajućoj opremi i lekovima. Takvu opremu imaju uglavnom ustanove u Beogradu, dok su mnogi delovi zemlje bez nje. Institut „Torlak“ je iz Kine već dobio testove za dijagnostikovanje korona virusa i spreman je da i sam uradi testove, ali lekove koji bi, prema dosadašnjim saznanjima, mogli da se koriste u lečenju korona virusa, a pre svega „interferon“, mi nemamo.

– „Torlak“ je, koliko znam, nekada proizvodio „interferon“ i mi bi morali da ga vratimo na „stare grane“. Moramo uvek imati rezerve lekova za takve situacije, umesto da ih nabavljamo tek kada se pojavi problem, kaže on.

On napominje da se i u Srbiji mogu pojaviti pojedinačni slučajevi obolevanja od korona virusa, i da oboleli ne moraju biti samo Kinezi već i naši građani koji su putovali u regione zahvaćene virusom ili su imali kontakte sa zaraženima.

Situaciju komplikuje to što sada imamo respiratorne infekcije i pojavu gripa, kod kojih su prvi simptomi – kijanje, kašljanje i visoka temperatura, slični kao oni kod ovog virusa.

Građani, a posebno trudnice, porodilje, osetljiva deca i hronični bolesnici, trebalo bi da se preventivno štitite od korona virusa održavanjem lične higijene, pranjem ruku, izbegavanjem gužvi i korišćenjem maski, što važi i u slučaju zaštite od gripa.

Međutim, hirurške maske, koje delimično štite od gripa, ne pomažu kod korona virusa, za koji su potrebne respiratorne maske, koje imaju zaštitne filtere i prianjaju uz lice.

– Takvih maski nema u apotekama u Srbiji, a deficitarne su i u Kini i u svetu. Međutim, u našim apotekama bi moralo da postoje rezerve takvih maski, bar za one koji su najizloženiji potencijalnom susretu sa ovim i sličnim virusima. I to bi trebalo da obezbedi država, odnosno Ministarstvo zdravlja i Republički fond za zdravstveno osiguranje – kaže Tiodorović.

On dodaje da je virus izolovan u više zemalja i da očekuje da će se problem uglavnom rešiti sa postojećim lekovima, a i da će se „naći još bolji“.

Želite da podržite Danas?

Ako Vam se dopada ovaj tekst, ako nas pratite i verujete nam, podržite nas članstvom u Klub čitalaca Danasa.

Prema sadašnjim saznanjima, korona virus ima karakteristike hiv virusa – koji se menja prilikom prolaska kroz organizam i zbog čega nije pronađena protivvakcina, ali je situacija u vezi sa njim ipak nešto lakša.

– Pojava korona virusa se neće razviti u pandemiju, koja mora da „zahvati“ dva kontinenta da bi bila proglašena. Nezahvalno je meriti opasnost od virusa, ali po dosadašnjoj statistici stopa umiranja od korona virusa je značajno niža nego kod SARS-a ili novog MERS-a. Kod SARSA-a je stopa umiranja iznosila od 15 do 20 odsto, a kod novog MERSA i više od 25 odsto. Stopa obolevanja od korona virusa je oko četiri odsto, a stopa smrtnosti manja od dva odsto, kaže Tiodorović.

Prema izveštavanju medija, novi oblik korona virusa pojavio se krajem decembra prošle godine na kineskoj pijaci u Vuhanu, gde se prodaju divlje životinje. Kineski naučnici navode da postoji više dokaza da je novi korona virus potekao od slepih miševa.

Ukupan broj smrtnih slučajeva porastao je na 425, a zaraženih na 20.438.

Van Kine potvrđeno je da je najmanje 180 osoba zaraženo koronavirusom.

U Hongkongu je danas potvrđen prvi smrtni slučaj od korona virusa. Čovek (39) koji je preminuo je bio je trinaesti potvrđeni slučaj u Hongkongu, a drugi smrtni slučaj van Kine.

Korona virusom je sada zaraženo više ljudi nego virusom SARS-a, kada je 2003. godine u više od 20 zemalja obolelo oko 8.100 ljudi.

Ne skrivati informacije od građana

– Građanima jasno treba saopštiti kakva je situacija, rizici i kako treba da se štite od korona virusa. Nijedna informacija koja je važna ne sme biti sakrivena od njih. Svaka sakrivena informacija se vraća kao bumerang i ima višestruko štetne posledice, kaže Bratislav Tiodorović.

Mutacija nije iznenađenje

Tiodoorović ukazuje da korona virus izaziva više od 50 odsto prehlada, a njegova mutacija za stručnjake – epidemiologe, infektologe, imunologe, ne predstavlja iznenađenje. Prema raspoloživim podacima, on je od virusa koji izaziva zoonozu, mutirao u interhumani virus, koji se sa zdravstvenih radnika preneo na ostale građane.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari